DEBATT 2022-09-08 KL. 09:00

Debatt: Mer stöd till föreningslivet

Debatt: Mer stöd till föreningslivet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Föreningslivet i Sverige är unikt. Engagerade vuxna och sociala sammanhang för en aktiv fritid är en viktig del för en bra start i livet. Liberalerna vill ha en självständig föreningsrörelse med demokratiska värderingar som ger alla möjligheter till positiva upplevelser av svenskt föreningsliv.

Engagemanget och sammanhållningen inom föreningslivet betyder mycket för samhället och för allas barns uppväxt.

Det statliga ekonomiska stödet bör öka. Föreningar bidrar till en fantastisk verksamhet för våra barn och ungdomar. De ger unga möjlighet att växa upp med god hälsa, en meningsfull fritid och goda sociala sammanhang. Särskilda bidrag ska ges unga i socioekonomiska utsatta områden för att de ska kunna delta i idrottsföreningar eller andra fritidsaktiviteter.

Den byråkratiska bördan på föreningarna måste minskas. Offentliga regelverk som skatteregler och bidragsregler måste ta hänsyn till att en ideell förening har en annan administrativ kapacitet än ett kommersiellt företag. Regelverk och kontrollen behöver skärpas så att extremistiska och våldsbejakande rörelser inte får stöd.

Hanna Schölander (L), riksdagskandidat Halland



Så ska duon locka nya gäster till hotellet
NYHETER 2026-02-21 KL. 09:00
Premium

Så ska duon locka nya gäster till hotellet

Henrik och Jörgen har många järn i elden

TV-klipp och nyheter

Musikteater på Galaxen lockade många
2026-02-20 KL. 19:30
Premium

Musikteater på Galaxen lockade många

Träffpunkt rivs och samvaron splittras
NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Premium

Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Äldre upprörda över chockbesked utan dialog

Just nu: Köer på E6 efter olycka
NYHETER 2026-02-19 KL. 15:48
Premium

Just nu: Köer på E6 efter olycka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.