BLÅLJUS 2020-05-18 KL. 13:02

Skylttjuvar spårades i sociala medier

Under lördagskvällen försvann en stor Systembolaget-skylt från företaget Schmiedmanns innergård i Fjärås. Men i sociala medier dök det upp bilder på flera killar tillsammans med skylten – och ett registreringsnummer till en bil.

Skylttjuvar spårades i sociala medier
Viktor efterlyste en skylt som stals i helgen. Några timmar senare hade den återlämnats.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Schmiedmann i Fjärås är Sveriges största fristående BMW-specialist. Att en stor skylt till Systembolaget förvarades där, var en tjänst vänner emellan.

– En bekant till mig har ett bolag som jobbar med skyltar och han har inget eget lager, så vi hjälper honom att ta emot  när det kommer stora leveranser, säger Viktor Örtegren, VD för Schmiedmann Sverige.

Värd 50 000 kronor


Det handlar om en rejält stor skylt till ett värde av cirka 50 000 kronor, som försvann någon gång under lördagskvällen. Men på söndagen såg en kollega till Viktor att någon lagt ut bilder på att de snott skylten, i appen Snapchat.

Bilden visar användarnamnet i appen, registreringsnumret på den bil som har den stora skylten i en släpvagn, samt ett gäng unga killar som senare poserar med skylten i en skog.

Fick snabb spridning


Viktor la ut bilden på sin egen Facebooksida, och någon delade den vidare i Facebookgruppen Brottsplats/Samverkan Kungsbacka, med förfrågan om någon visste vilka killarna var?

– Jag beslutade mig för att ta bort inlägget för det fick lite väl stor spridning och drog iväg alldeles. Folk började ringa hem till familjen till killen som ägde bilen, och det var ju inte avsikten, utan vi ville ha tillbaka skylten, säger Viktor Örtegren.

Skylten återlämnades


Kompisen som äger skyltbolaget hittade en av killarna genom bilregistret och fick tag på honom på telefon. Och knappt tre timmar senare var skylten återlämnad.

– Killarna påstår att de hittat skylten, men de har också gått med på att betala för skadorna som blivit på den. De hade tappat den några gånger så den var inte jättefint skick när den kom tillbaka, säger Viktor Örtengren.

Eftersom skylten återlämnats och man gjort ett avtal med killarna som kört runt med skylten, är ingen polisanmälan gjord.

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

TV-klipp och nyheter

Möt vårens succéspelare i en större intervju
2025-05-15 KL. 20:00
Premium

Möt vårens succéspelare i en större intervju

✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.