BLÅLJUS 2022-11-09 KL. 16:22

Bilist misstänks för smitning

Av Anton Lorentzson

Efter kollisionen vid Sandsjöbacka försvann föraren som orsakat olyckan. Nu är hen misstänkt för smitning och vårdslöshet i trafik.

Bilist misstänks för smitning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om trafikolyckan kom in vid 15.54 på onsdagen. Krocken inträffade på E6:an i höjd med servicestationen vid Sandsjöbacka.
– Det är en bil som blivit påkörd bakifrån. Vi är på platsen nu och inväntar bärgare bland annat, sade Micael Olsson på Räddningstjänsten.
Olyckan hade stor inverkan på eftermiddagstrafiken under en timmes tid.
– Det påverkar naturligtvis. Det är ju den tiden på dagen. Det går sakta framåt i en fil i nuläget, men det blir snabbt köer.
När polisen kommit platsen kunde man konstatera att en av de inblandade förarna stuckit från platsen.
– Föraren i bilen som var vållande till olyckan smet från platsen, därför blev det en anmälan om smitning från trafikolycksplats och anmälan om vårdslöshet i trafik, säger polisens presstalesperson Stefan Gustafsson.
– Vi vet som ägaren är, men sen gäller det att visa vem som kört.
Strax efter fem var räddningsinsatsen avslutad.



Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.