BANDY 2023-02-03 KL. 22:18

Kval stundar – men därför förlänger backlöftet

Av Christian Johansson

Det var ju bara formalia – men nu står det klart. Frillesås BK kommer att behöva kvala för att rädda elitseriekontraktet igen.
Lyckas FBK kan de även glädjas åt att backtalangen Gabriel Hultgren då stannar.

Kval stundar – men därför förlänger backlöftet
Gabriel Hultgren stannar i FBK om de håller sig kvar. Foto: Christian Johansson

Steven Bradbury tog sig vidare från kvartsfinalen efter att en annan åkare diskats. I semifinalen fick han se två åkare framför sig falla och det gav en finalplats. Väl där var han avhängd men när samtliga framför föll kunde han bärga ett osannolikt OS-guld i short track 2002.
USA:s collagelag besegrade omöjliga Sovjetunionen i OS i ishockey 1980.
Det har skett mirakel på is.

Efter två minuter lämnade Fredrik Johansson en för stor lucka bakom ryggen – det blev inte starten på något oförglömligt på Sjöaremossen. Det här var när allt gick som förväntat. Överlägsna serieledarna Villa Lidköping körde inledningsvis över jumbon Frillesås BK och sedan stod det klart. Allt talar för att FBK åter igen kvala (måste ta in fyra poäng och 22 mål på två matcher) – även om de stod för en imponerande andra halvlek som de vann med 4–2.
– Vi var otroligt passiva i första. I andra kom vi ut som ett nytt lag vi ville visa hemmapubliken att vi är ett bra lag, säger Oskar Lundgren.


Det blev en viss nerv när FBK stod för en stark andra halvlek men serieledarna höll undan. Foto: Christian Johansson


Efter många sorger och framför allt skott spräckte han till slut målnollan för säsongen.
– Efter cirka 100 skott så satt det sämsta av alla.
Vad betyder det för dig?
– Jag har skapat så otroligt mycket lägen och haft så många skott och lägen att det nästan varit parodi. Så det är skönt, nollan har varit jobbig.


Gabriel Hultgren jublade efter att oskar Lundgren äntligen fått dit en kasse. Foto: Christian Johansson


En annan glädjande nyhet för FBK-supportrarna är att det tuffa backlöftet Gabriel Hultgren har förlängt. 21-åringen berättade att han hörde om lite intresse från såväl allsvenska- som elitserielag men landade i att förlänga med 1+1.
–Det har funkat bra och jag trivs. Vi har spelat bra men bara inte lyckats vinna.
Den ungdomslandslagsmeriterade försvararen tycker han vuxit in i elitseriekostymen. Det är andra säsongen han gör i serien och han har fått ett stort förtroende från tränarteamet.
– Det har känts jättebra för min utveckling och det är bra för självförtroendet med mycket speltid.

Läs om Frillesåsstjärnan som lägger av här.

Från sin backplats till höger har Gabriel Hultgren visat prov på sin tacklingsförmåga.
– Det är skönt när man får in en. Det ska vara en kontaktsport.
Som det ser ut nu kommer försvarslöftet att ställas mot moderklubben Åby/Tjureda i kvalet.
– Klart jag vill ha dem. Det är kul om det går bra för dem men de ska inte vinna.




Matchfakta
Frillesås BK – Villa Lidköping BK 5 – 8 (1–6)
0–1 (3), 0–2 (8), 0–3 (16), 0–4 (20), 0–5 (25), 1–5 (37) Markus Fremstad, 1–6 (40), 2–6 (51) Fredrik Johansson, 3–6 (52) Tero Liimatainen, 3–7 (52), 4–7 (76) Oskar Lundgren, 5–7 (82) Linus Jönsson, 5–8 (88)


SENASTE TV-NYHETERNA

MSB lanserar krissida för barn
NYHETER 2023-03-24 KL. 18:00

MSB lanserar krissida för barn

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen
BLÅLJUS 2023-03-24 KL. 15:55

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen

Inga tåg till Göteborg på två månader
NYHETER 2023-03-24 KL. 14:00

Inga tåg till Göteborg på två månader

Stjärnan om elitidrotten:
SPORT 2023-03-24 KL. 11:45
Premium

Stjärnan om elitidrotten: "Det är mycket ångest"

✔ Den trasiga uppväxten ✔ Drivkrafter ✔ Vad hon vill uppnå

Årets småhus utsett – priset till Fjärås
NYHETER 2023-03-24 KL. 09:40

Årets småhus utsett – priset till Fjärås

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

BLÅLJUS 2023-03-25 KL. 09:54
Ballonger och sparkar
Premium | ISHOCKEY 2023-03-24 KL. 22:23
Tränaren om framtiden: "Vi får se"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.