ISHOCKEY 2019-03-15 KL. 08:00

Återvändare första nyförvärvet

Återvändare första nyförvärvet

Foto: Hanhals Kings

 

Centern Emil Backman gjorde en match i Hanhals Kings-tröjan 2017/18. Nu är 20-åringen första nyförvärvet till hösten.

 

ISHOCKEY. Hanhals Kings gjorde sitt sista ispass under torsdagskvällen. Timmarna senare presenterade kommande säsongs första nyförvärv. Det är Emil Backman, som spelat en match i Hanhals Kings säsongen 2017/18, som blir en permanent Hanhalsspelare.

 

Centern kommer närmast från Tyringe där han på 34 matcher stod för 13 poäng fördelat på tio mål och tre assist. Det gav en nionde plats i Tyringes interna poängliga. Plus/minus-statistiken var inte smickrande – 20-åringen landade på minus 13.

– Det är en mycket spelskicklig center som jag ser stor potential i och han kommer att passa perfekt in i vår spelidé, säger Hanhalstränaren Niclas Högberg i ett pressmeddelande.



Biljakt i natt på stulen bil
NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Premium

Biljakt i natt på stulen bil

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
SPORT 2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
SPORT 2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Biljakt i natt på stulen bil

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.