NYHETER 2020-08-04 KL. 13:00

Antikroppstester kan ske i regional regi

I Västra Götaland planerar man nu att köra all testning av antikroppar i regional regi. Halland har liknande planer, men allt är inte klart.
– Vi kommer att påbörja testning av kommunal personal inom kort, säger Johanna Steier-Wiechel, kommunikatör.

Antikroppstester kan ske i regional regi

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

 
Nyligen gick Västra Götalandsregionen ut med att de planerar ta hand om all antikroppstestning i stället för att låta privata aktörer sköta testningen. Här i Halland är det klart att regionen tillsammans med privata aktörer tar hand om personal inom vård och omsorg samt kommunanställd personal, och den ska påbörjas inom kort.

– Vi tar hand om all vårdpersonal i Halland.

Inte bestämt


Huruvida regionen ska ta hand om testning av allmänheten i egen regi är däremot inte helt bestämt.   – Det kommer troligen att bli klart under de närmsta veckorna, säger Johanna Steier-Wiechel, kommunikatör på Region Halland.

Mer om covid-19 i Norra Halland:

Coronaläget i Halland

Låg smittspridning trots trängsel

Regionens lagomkampanj ingen viral raket

Semesterfirare glömmer att hålla avstånd

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-09 KL. 07:00
HK Aranäs lånar in från topplaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.