Klik venligst
NYHETER 2020-01-23 KL. 07:00

Äldre upprörda över stängningsplaner

Varje dag är det ett gäng äldre som möts i restaurangen på Signeshus.
Nu tar de strid mot att den ska stängas.
– Vi är socialarbetare allesammans, säger Åke Johansson, en i gänget.

Äldre upprörda över stängningsplaner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Lunchen är precis avklarad när Norra Halland dimper ner hos gänget vid ett av de stora borden, längst in i restaurangen. I dag är det sex personer som sitter vid bordet, fyra av de vanliga medlemmarna i järngänget har fått förhinder. Att det inte hänt någon något, det vet man - gänget håller koll på varandra.
– Kommunen säger att man vill satsa på den sociala biten för äldre och så gör man så här!

För få äter


Det var i slutet av förra året som Norra Halland kunde berätta att förvaltningen för Vård och omsorg vill stänga restaurangerna på äldreboende, som i dag är öppna för besökare utifrån. För dem som vid lunch vill besöka personers om bor på boendena, ska det istället bli möjligt att beställa mat i förväg och äta tillsamman antingen på rummet eller i matsalen på avdelningarna.
Enligt kommunen är det för få som äter i restaurangerna för att det ska vara lönsamt, i snitt 60 personer om dagen, och om allt går enligt plan ska de stänga senare under våren. Men för det tiotal personer som varje vardag möts i restaurangen på Signeshus innebär det ett stort avbräck.
– Det är underbart att kunna gå hit och träffas, gemenskapen och att ha sällskap när man sitter och äter, säger Birgit Örneborg.
Upprördheten över kommunens planer är stor i gänget.
– Det är som att vi inte betyder någonting, säger Dagmar Bergström.

Otroligt viktigt


Många i gänget bor i närheten av Signeshus, några av dem i de äldrelägenheter som  finns i direkt anslutning till boendet. Så många andra matställen att välja på i närheten existerar inte och i den mån det finns kostar en lunch betydligt mycket mer.
– De flesta av oss bor själva, då är det otroligt viktigt att ha någonstans att gå och få träffa andra i sin närhet, istället för att sitta ensam i sin lägenhet, säger Birgit Örneborg.
Därför har man inte heller gett upp, utan ska om några dagar träffa bland annat ordföranden i nämnden för Vård och omsorg, Lisa Andersson (M).
– Som funktionshindrad är Kungsbacka en väldigt förmånlig kommun, jag har fått både rollator och el-scooter och hjälp med ett duschrum. Men den brister på andra sätt, när det kommer till den sociala biten, säger Dagmar Bergström.

Klik venligst
Stor intervju med tv-stjärnan
KULTUR & NÖJE 2026-09-08 KL. 20:00
Premium

Stor intervju med tv-stjärnan

Carina Bergfeldt om:

✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

NYHETER 2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

Stjärnan la av utan att någon märkte det
SPORT 2026-09-07 KL. 18:00
Premium

Stjärnan la av utan att någon märkte det

✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KULTUR & NÖJE 2026-09-08 KL. 20:00
Stor intervju med tv-stjärnan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.