NYHETER 2020-02-07 KL. 07:02

Vildsvin dödade hunden Anna

När Ginger Oldfors släppte ut sin hundar i trädgården blev det ett väldigt liv. En flock vildsvin höll till vid tomten, och i paniken blev en av hundarna dödad.

Vildsvin dödade hunden Anna
Hunden Anna blev dödad av vildsvin.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var förra onsdagen som de fyra jack russel-hundarna skulle ta sin vanliga morgonrastning på egen hand i trädgården på Trålvägen i Vallda.

– Vi har en gärdsgård runt om och de brukar hålla sig på gräsmattan, berättar Ginger Oldfors.

Men den här morgonen fanns en vildsvinsfamilj i kanten av tomten. Ginger hörde hur hundarna började skälla och sen sprang de åt alla håll. Tre av dem kom tillbaka, men den fjärde, den åtta månaders unghunden Anna, var försvunnen.

– Vi letade i fyra timmar och sen hittade vi Anna i skogen. Då levde hon fortfarande men kunde inte röra sig. Enligt veterinären var bäckenet krossat och ena bakbenet brutet. Vi fick avliva henne.


Satt upp elstängsel


Om hunden blivit biten eller bara nersprungen är svårt att säga.

Nu har familjen satt upp ett elstängsel runt tomten. I helgen var dessutom jägare i skogsområdet intill och försökte skjuta av vildsvin.

– Men jag tänker på att det finns barnfamiljer i närheten. Det blev lite bättre sen det sköts av en del svin i höstas, men här finns en flock. Vi ser dem stå på vägen ibland när vi varit vid vårt stall, och jag har varit på kommunen om det, säger Ginger Oldfors.

TV-klipp och nyheter

Lagkaptenens felträff punkterade matchen
2025-12-10 KL. 22:10
Premium

Lagkaptenens felträff punkterade matchen

Särö tog skrällpoäng i derbyt
2025-12-10 KL. 21:27
Premium

Särö tog skrällpoäng i derbyt

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
KULTUR & NÖJE 2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-10 KL. 21:27
Särö tog skrällpoäng i derbyt
Premium | NYHETER 2025-12-10 KL. 18:17
Fartygskollision utanför Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.