HANDBOLL 2020-10-25 KL. 19:17

Veteranen förlänger med Aranäs

HK Aranäs har inte bara skrivit kontrakt med talangen Alexander Lindén. Målvaktsveteranen Daniel Bergquist är klar för två nya säsonger.

Veteranen förlänger med Aranäs
Daniel Bergquist stannar i HK Aranäs.



HANDBOLL. 33-årige Daniel Bergquists kontrakt går ut efter den här säsongen. Men det blir en fortsättning – målvakten och stöttespelaren har skrivit på för två nya år – säsongerna 2021/22 och 2022/23.

– Det är en trygghet att stanna. Tanken är väl någonstans att jag ska lämna över till de unga på sikt. Att ta dem under mina vingar och agera lite mentor.

Men du ska stå i två år till?

– Det är tanken, men det är viktigt att få in de unga också.

Är det dags för dig att växla ner?

– Nej, men det är dags för andra att växla upp. Vi har många unga duktiga som ska bli så bra som möjligt. Då kan jag vara med och ge rutin.

Läs mer om om HK Aranäs i tisdagens Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

50 nya svenskar välkomnades på torget
2026-06-06 KL. 15:00
Premium

50 nya svenskar välkomnades på torget

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo
2026-06-06 KL. 09:00
Premium

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo

Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär

Krönika: En oväntad vänskap
2026-06-06 KL. 12:30
Premium

Krönika: En oväntad vänskap

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-06-06 KL. 12:30
Krönika: En oväntad vänskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.