NYHETER 2019-12-19 KL. 16:29

Västtrafik höjer sina biljettpriser

Den 5 januari höjer Västtrafik sina priser med 2,8 procent, efter ett beslut i Västra Götalandsregionens kollektivtrafiknämnd.

Västtrafik höjer sina biljettpriser

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Eftersom Västtrafik kör en hel del av lokaltrafiken i Kungsbacka, påverkas även Hallandskommunen av höjningen.
Enligt Västtrafik görs höjningen dels eftersom bolaget behöver täcka upp för de kostnader man har för att driva kollektivtrafiken, dels för att man ska kunna utveckla den vidare.
Ett periodkort Göteborg++ 30 höjs från 1 415 till 1 455 för vuxen och från 1 060 till 1 090 för ungdom. Göteborg++ 365 för vuxen ökar från 14 150 till 14 550 kronor.

TV-klipp och nyheter

Stor intervju med tränaren som tackar för sig
2026-04-27 KL. 19:45
Premium

Stor intervju med tränaren som tackar för sig

✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen
2026-04-27 KL. 19:00
Premium

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen

"Belöningen för mig är responsen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-27 KL. 09:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.