NYHETER 2020-07-28 KL. 07:00

Varnar för kaninpest i Halland

I år är det gott om vildkanin i Halland. Detta kan medföra ökad för spridning av sjukdomarna kaninpest och gulsot. Nu ger länsstyrelsen rådet att skydda tamdjur.

Varnar för kaninpest i Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Ovanligt stora stammar av vildkaniner riskerar nu att ställa till problem i Halland. I och med ökningen är även risken för spridning av kaninpest samt kaningulsot större. Sjukdomarna kan sprida sig till tamkaniner, och därför uppmanar nu länsstyrelsen ägare till tamkaniner att skydda sina djur. Båda sjukdomarna är dödliga för djuren, men medan kaninpest går att upptäcka via symtom som svullnader runt ögon, öron och könsorgan på kaninerna, är gulsoten svårare att upptäcka. Båda sjukdomarna är dock anmälningspliktiga om de upptäcks. När det gäller kaninpest finns vaccin, så länsstyrelsen uppmanar även kaninägare att tala med en veterinär. 

 

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.