Klik venligst
NYHETER 2019-04-12 KL. 11:18

Vårdordförande får kritik

Vårdordförande får kritik
Ulric Björck har fått nytt jobb.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ulric Björck har fått en tuff start som ordförande för nämnden för Vård och omsorg. Först har han tvingats hantera uppståndelsen kring tidsmätningen i hemtjänsten. Nu kommer kritik mot avgångsvederlaget från Campus Varberg.

 

Ulric Björck har under 13 år varit chef för Campus Varberg, där det organiseras både yrkesutbildningar och högskoleutbildningar i samarbete med universitet och högskolor.

Efter valet fick han uppdrag för Moderaterna både i kommunstyrelsen, fullmäktige och som ordförande för Vård och omsorg.

Där har han fått bemöta en del av kritiken som riktats både mot förvaltningsledning och politiker sedan Norra Halland kunnat berätta om experiment med scheman där personal och kunder fått mindre vårdtid än vad som varit överenskommet.

I måndags meddelade Ulric Björck att han slutar som chef för Campus för att kunna ge politiken mer tid. Vad han inte berättade var att han fick elva månadslöner efter en överenskommelse med arbetsgivaren Varbergs kommun. Det innebär 11 x 65 000 kronor, det vill säga 715 000 kronor.

Hur är det, fick du sparken?

– Nej, men organisationen förändrades, mitt nuvarande jobb fanns inte kvar, och vi kom fram till att det var rätt för mig att kliva av. Efter en dialog med fack och arbetsgivare landade vi i den här lösningen. Jag har förstått att det är ett vanligt belopp i sammanhanget.

Så det beror inte på kritik mot dig?

– Det har varit 13 väldigt framgångsrika år, där vi bland annat skapat Hallands största yrkesskola, och genom Alexandersoninstitutet EU-projekt dragit in över 55 miljoner i projektpengar.

Men det finns kritik i personalen?

– Under de här åren har vi gjort organisationsförändringar, och jag har tagit beslut som varit impopulära hos vissa. Det kan finnas de som är arga, men vi har några av de bästa resultaten när Varberg gjort psykosociala arbetsplatsundersökningar.

Ska du bli politiker på heltid nu?

– Nej, jag har många andra intressen i livet. Jag ska däremot inte vara chef på den nivå jag varit, då hinner jag inte med.  

Kristian Alm



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Vissa drag extra viktiga i schack
2026-09-27 KL. 18:00
Premium

Vissa drag extra viktiga i schack

Kungsbacka City klart för kval till trean
2026-09-27 KL. 18:23
Premium

Kungsbacka City klart för kval till trean

2026-09-27 KL. 17:10
Premium

"Det räcker att vi tar tre poäng till"

SPORT 2026-09-26 KL. 16:40
Premium

"Det är vi som är storasyster nu!"

Nu är Konstens vecka i full gång
NYHETER 2026-09-26 KL. 15:30
Premium

Nu är Konstens vecka i full gång

Krönika: Allt är INTE gott
KRÖNIKOR 2026-09-26 KL. 13:00
Premium

Krönika: Allt är INTE gott

21-åringens oväntade vändning
SPORT 2026-09-26 KL. 10:30
Premium

21-åringens oväntade vändning

Hade lagt av – nu väntar allsvensk debut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-27 KL. 19:45
Så gick det för Gottskärsbon i VM
Premium | NYHETER 2026-09-27 KL. 18:00
Vissa drag extra viktiga i schack
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 17:10
"Det räcker att vi tar tre poäng till"
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 12:24
Ett första svar från Onsalas damer
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 11:16
Vinnande Lindome siktar mot SSL

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.