Kommunen har ansökt om åtta belysningsmaster på Tingbergsvallen. I söndags skulle berörda parter ha framfört sina synpunkter – men inte ett enda yttrande kom in.
FOTBOLL. Avsaknaden av elbelysning på Tingbergsvallen var den främsta förklaringen till att Kungsbacka DFF tvingades flytta till Varberg. Nu har en ljusning öppnats. Fritidsförvaltningen har gjort en bygglovsansökan för åtta belysningsmaster till Byggnadsförvaltningen. I söndags var sista dag för yttranden från berörda parter men då hade ingenting inkommit.
Ett positivt besked för Kungsbacka DFF. Men inget bygglov är beslutat, berättar Hanna Ståhl, verksamhetschef för bygglov. Om ett bygglov beviljas kan det överklagas till en högre myndighet, i det här fallet länsstyrelsen.
Finansieringen är också ett frågetecken. I höstas sa förvaltningschefen för Kultur och fritid, Ulrika Granfors:
– Vi har ingen extra finansiering. Vi kommer att behöva göra omplaneringar inom vår ram.
Nu får invånarna tycka till
✔ De åker ur✔ De får kvala ✔ Han är Frillesås viktigaste spelare
✔ Den infekterade övergången ✔ Profilens oväntade tystnad ✔ Vem han inte vill se som domare
En av de boende: ”Det är så fegt”
"Så trött på att man måste låtsas"
Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.







