NYHETER 2021-01-07 KL. 11:55

Var det kul att plåga djur?

Var det kul att plåga djur?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Hade ni kul på nyår? Ni som skrämde djur! Var det roligt att skrämma fåglar, katter, hundar och andra djur - de blev alla paniskt rädda. Var det skoj?

Eller ni som besköt blåljuspersonal, lade raketer i brevlådor eller roade er med att skrämma gamla människor. Hade ni också kul?

Undrar hur ni lärde er hur kul detta är. Det kanske var av era föräldrar. Alla ni som tar med era (alltför) små barn och visar dem hur man gör för att fira ett rejält nyår. Visst kan det vara mäktigt med ett fint fyrverkeri. Under ordnade former och under väldigt begränsad tid. Men frågan är om det är värt följderna. För jag förstår ändå inte. Känns det verkligen skönt att elda upp pengar när folk svälter i världen? Är det sådant ni vill lära era barn? Kanske Läkare utan gränser eller någon annan hjälporganisation kunde fått pengarna istället?

Går på knä


Sjukvården i Sverige och runtom i världen går på knä. Uppmaningen till folk att skippa fyrverkerierna mitt i pågående pandemi hörsammades inte. Förhoppningen var att belastningen på sjukvården skulle bli mindre i det ansträngda läge som vi befinner oss i just nu. Kanske kunde vårdpersonalen behövt lite andrum istället för att ladda för att behandla människor med fyrverkeriskador.

Vissa kommuner har fattat galoppen och tänkt till. Ett initiativ var att bjuda på en lasershow för allmänheten. Det finns också möjlighet att begränsa tiden för de som måste gå loss med sina fyrverkerier. Det kunde kanske räcka med några timmar på nyårsafton. Mellan kl 15 till 00 till exempel. Men nej då.

Fly sina hem


Varje dag sedan julhelgen har det pangats och smällts. Är det verkligen alla djurägare som ska behöva fly sina hem, droga sina djur eller sitta i badrummet med hög musik och neddragna gardiner? Dessutom till och från under en hel vecka!

Har ni ingen empati? Ni vuxna människor som plågar djur. Ska min hund inte våga gå ut och kissa bara för att ni måste se färg på himlen?

Och ni som säljer eländet. Ni borde skämmas. Men det tror jag inte att ni gör. Och jag är säker på att många inte håller med mig om denna krönika. Då hade den ju inte behövts. Men snälla, tänk till nästa gång. Måste ni verkligen?

Läs fler krönikor här

TV-klipp och nyheter

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt
2026-06-27 KL. 09:40
Premium

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt

"Behöver kunna komma fram"

Kuggarna ger sin syn på fiaskot
2026-06-26 KL. 19:45
Premium

Kuggarna ger sin syn på fiaskot

✔ Turbulensen ✔ Sammanhållningen ✔ Inställningen

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka
NYHETER 2026-06-25 KL. 20:45
Premium

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka

40 år sedan "Leif" spelades in på Kungsbacka

ISHOCKEY 2026-06-25 KL. 18:00
Premium

"Det är helt sjukt vad mycket som kan hända på ett år"

Stor intervju med Frölundatalangen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-27 KL. 14:04
Förlorade seriefinalen: "Plumpar oss"
Premium | HANDBOLL 2026-06-26 KL. 19:45
Kuggarna ger sin syn på fiaskot
Premium | NYHETER 2026-06-26 KL. 18:45
Paret visar upp grön oas på liten yta
Premium | NYHETER 2026-06-26 KL. 16:49
Avråder från dopp vid populärt bad
Premium | KRÖNIKOR 2026-06-26 KL. 16:00
Krönika: Världsfreden kommer i kilt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.