KULTUR & NÖJE 2020-07-27 KL. 20:00

Välgörenhetskonsert för elefanter i Anneberg

Lena Brorsson Alminger beskriver sig själv som författare, talare och inspiratör. Hon försöker med hjälp av välgörenhetstillställningar beskriva för människor om hur olika djur far illa, hennes senaste intresse är elefanter.

Välgörenhetskonsert för elefanter i Anneberg
I världen dör en elefant var 15:e minut. Något Lena Brorsson Alminger försöker ändra på.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Den 9 augusti arrangeras en välgörenhetskonsert vid Alafors kvarn i Anneberg. Lindomebandet Playin´Prayers” uppträder och upp till 40 människor är välkomna. Så länge man håller en snabels avstånd. Eventet arrangeras av Lena Brorsson Alminger som brinner för djur. Och hennes senaste hjärtefråga är elefanter.

– Det dör en elefant var 15:e minut, och jag tror inte vi är medvetna om det, säger hon.

Hon har länge varit engagerad i frågor som handlar om djurs hälsa. Bland annat har hon tidigare arrangerat ”cat aid” och detta är alltså fjärde gången hon håller ett event för elefanter. 

– De har levt här på vår planet i över 50 miljoner år och vi håller på att utrota dem under några decennier, säger hon. Alla inkomster går till ”Elephants for Africa” som arbetar aktivt för att minska tjuvskyttet bland annat. 

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.