NYHETER 2020-02-23 KL. 12:41

VÄDERVARNING: Klass 3-varning utfärdas för Halland

Vattenflödena i Nissan och Lagan är just nu extremt höga. Det fick nyss SMHI att för första gången på mycket länge gå ut med en klass 3-varning för extremt väder i Halland.

VÄDERVARNING: Klass 3-varning utfärdas för Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Att varningsnivån nått klass 3-magnitud betyder att det just nu råder stor fara för allmänheten på vissa håll i länet.

Farligast i söder


Farligast är det i områdena kring Varberg, Falkenberg och Halmstad. Men klass 3-varningen gäller hela Hallands län. Samt även Kronoberg.

Risken för allvarliga störningar i viktiga samhällsfunktioner är också överhängande. Kungsbackabor som planerar att ge sig söderut rekommenderas att ändra sina resplaner.

Tågen är inställda


Klass 3-varningen påverkar tågtrafiken, som är inställd och ersatt med buss på sträckorna Uddevalla—Strömstad, Herrljunga—Borås samt Varberg—Borås.

Främst är det de höga vattenflödena i Nissan och Lagan som ställer till problem i Halland. Men även Ätran, som än så länge ”bara” omfattas av en klass 2-varning, väntas inom kort kunna nå varningsklass 3.

"En långdragen process"


Det är den senaste tidens myckna regnande, kombinerat med stark blåst, som nu får de halländska vattendragen att svämma över sina bräddar. Läget är akut på flera platser. Och det kan dröja innan vattennivåerna blir normala igen.

– Minsta förändring kan vara problematisk, säger hydrologen Sara-Sofia Asp på SMHI till Sveriges Radio P4 Halland idag.

– Det är mycket vatten som ska ut. Det kommer att vara en långdragen process, fortsätter hon.

Att SMHI går ut med klass 3-varning är mycket ovanligt och något som bör tas på största allvar. Håll koll på väderläget om du planerar att ge dig ut.

Tysklandsproffset Ludvig Hallbäck i en stor intervju
SPORT 2026-02-01 KL. 15:00
Premium

Tysklandsproffset Ludvig Hallbäck i en stor intervju

✔ Det hastiga klubbytet ✔ Landslagsdrömmarna ✔ Nya lagkamraten

Populärt att byta frön på Fyren
NYHETER 2026-01-31 KL. 15:26
Premium

Populärt att byta frön på Fyren

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-01 KL. 17:45
TV – Anton testar: Handbollsmålvakt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!