NYHETER 2019-09-10 KL. 07:00

Vad blir det för väder?

Vad blir det för väder?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Svenskarna sägs vara ett av världens mest väderintresserade folk. På tåget, eller i kassakön kan man börja prata med vilken främling som helst om just vädret. Inga pinsamma tystnader när man har detta aldrig sinande samtalsämne att tillgå.

Det första jag gör på morgonen är att kolla en väderapp, sedan kollar jag en till och därefter de tredje väderappen på telefonen. Sedan väljer jag att tro på den app som visar bäst väder.

Årets sommarsemester gjorde vi med kompisar som är precis lika besatta av vädret som vi är. Och när vi planerade dagarnas aktiviteter insåg jag att vi inte hade en susning om vilket väder det var i verkligheten. Men vi hade stenkoll på vilket väder appen sa. ”I dag ska det vara 20 grader och solmulet”, säger jag. ”Fast det regnar ju”, säger min sambo. ”Ja, men enligt min app ska det inte regna”, fortsätter en av kompisarna. ”Enligt min app ska det vara 18 grader och mulet”, hörs det från ytterligare en kompis. ”Fast regnet ska inte komma förrän i eftermiddag”, säger en annan. ”Ja, men det regnar ju nu!”, säger min sambo bestämt och kanske aningen surt.

Vi litar mer på vad apparna säger än vad det faktiskt är för väder. En orkan skulle kunna blåsa bort huset och vi skulle antagligen stå kvar och säga: ”Nej, det ska inte blåsa i dag. Så säger appen”.

Att spå väder är en intressant sak. Jag är uppvuxen med att höra ”Nu hör man hundarna i Stamnared så inom tre dagar blir det fint”. Eller ”Nu hörs tåget i norr så snart blir det regn”. Kanske är det inbillning, men jag tycker att det stämt i nio fall av tio. Kanske ska jag börja dagen med att gå ut och lyssna efter jamande katter eller grustagets stenkross och utifrån det bestämma om det blir byxor eller kjol, regnjacka eller om det är dags att ta på tumvantarna.

Eller är det dags att läsa på om bondepraktikan. Om svalorna flyger lågt blir det regn. Men om spindlarna jobbar hårt med sina nät blir det sol. Tur att djuren har koll när inte vi har det.

 

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar
NYHETER 2025-11-25 KL. 11:20

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar

Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal

TV-klipp och nyheter

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa
NYHETER 2025-11-24 KL. 20:15
Premium

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Släpper boken: "Vägen hem till ditt hjärta"

SPORT 2025-11-24 KL. 18:00
Premium

"Jag fick till det när det gällde som mest"

Den tunga säsongen fick nästan drömslutet

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-11-24 KL. 13:15
Premium

Sporthelgen i korthet

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng
NYHETER 2025-11-24 KL. 11:30
Premium

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng

"Inte särskilt förvånad över siffrorna"

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras
NYHETER 2025-11-24 KL. 07:45
Premium

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras

Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.