NYHETER 2021-02-18 KL. 16:18

Vaccinering av vårdpersonal fördröjs

Ungefär 1 100 doser vaccin har nu givits till personal inom kommunens vård- och omsorg. Men exakt hur många som har fått minst en dos är oklart. Samtidigt kom det på onsdagen nya besked gällande Astra Zenecas vaccin.
– Man ska nu vänta 9–12 veckor med att ge den andra dosen, säger samordnare Eva Apelvi.

Vaccinering av vårdpersonal fördröjs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I ett pressmeddelande som gick ut i tisdags berättade kommunen att 1 100 doser vaccin nu ska ha getts till medarbetare som arbetar nära patienter. Det innebär dock inte att lika många personer har fått vaccinet.

– Många har fått den första dosen, men det finns även de som har fått två doser. Om det har uppstått en situation där till exempel en vårdtagare inte kan ta sitt vaccin, så har istället frågan gått till en medarbetare. Vi har hittills inte kasserat en enda dos vaccin, säger Eva Apelvi som samordnar vaccinationsprocessen i kommunen.

Och att redogöra för exakt hur många av medarbetarna som har fått minst en dos vaccin, det är snudd på omöjligt, enligt Eva Apelvi.

– Det exakta antalet människor som är vaccinerade kan vi inte reda ut, inte utan en omfattande handpåläggning tillsammans med företagshälsovården som sköter vaccineringen av vår personal.

Ny rekommendation


Något preliminärt datum för när samtliga som jobbar nära patienter kan vara vaccinerade, det går inte heller att säga. Detta beror nu till stor del på det nya besked som kom från Astra Zeneca i veckan.

– All personal, förutom de som är över 65 får, Astra Zenecas vaccin. Nu har vi precis fått veta att man ska vänta längre än tidigare mellan doserna. Rekommendationen nu är att man ska vänta 9–12 veckor med att ge den andra dosen, säger Eva Apelvi.

Hon fortsätter:
– En fördel med detta är att vi istället kan nå ut till fler med den första dosen snabbare.

Olika förklaringar


Att det är omöjligt att ge ett exakt svar på när all personal kan vara fullt vaccinerade har flera förklaringar, enligt vaccinationssamordnaren.

– Till att börja med är vi beroende av tillgång och leveranser. Det styr vi inte själva över. Och nu kom det nya besked från Astra Zeneca. Förutsättningarna förändras hela tiden, säger Eva Apelvi.

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.