VÅRD 2022-04-08 KL. 11:51

Ny chef för Närsjukvården

Av Kristian Alm

Emma Pihl blir ny förvaltningschef för Närsjukvården i Halland, alltså de offentliga vårdcentralerna och Folktandvården.

Ny chef för Närsjukvården
Emma Pihl. Foto: Charlotte Strömwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Senaste jobbet är socialchef i Lomma, men hon har en lång karriär inom Hallandsvården.
Emma Pihl var 20 år gammal när hon fick ett sommarvikariat på infektionskliniken 1993. Det dröjde inte många år förrän hon fick sin första chefsroll. Parallellt studerade hon och tog en doktorsgrad i omvårdnad. Hon kommer närmast från tjänsten som socialchef i Lomma kommun och återvänder nu till Region Halland i en ny roll.
- Det känns som att jag täckte in mycket under mina 23 år på regionen. Men jag har aldrig arbetat i närsjukvården, mer än med utvecklingsuppdrag som vårdvalet. Det känns jättespännande och roligt, säger Emma som brinner för god och nära vård.
Emma Pihl tillträder tjänsten som förvaltningschef för Närsjukvården Halland den 1 augusti.





Fakta
Närsjukvården Halland består av två delar, Vårdcentralen Halland med 24 offentligt ägda vårdcentraler och Folktandvården Halland med 20 kliniker.
Vårdcentralerna har cirka 800 medarbetare och folktandvården cirka 340 medarbetare.

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

TV-klipp och nyheter

Premiär för nya satsningen mot ensamhet
2026-01-15 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya satsningen mot ensamhet

Avslöjar: Aranäs open pausas
2026-01-15 KL. 16:00
Premium

Avslöjar: Aranäs open pausas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-15 KL. 16:00
Avslöjar: Aranäs open pausas
Premium | NYHETER 2026-01-15 KL. 15:33
Örn blev påkörd av tåget
Premium | HANDBOLL 2026-01-15 KL. 09:48
Talangen lånas ut till allsvenskan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.