VÅRD 2022-05-19 KL. 13:24 Kejsarsnitt dröjde för länge
Av Kristian Alm
När förlossningen blev besvärlig borde man fattat beslut om kejsarsnitt snabbare. Nu anmäler Hallands sjukhus händelsen enligt lex Maria.
Arkivfoto: Pixabay
Händelsen gäller en gravid kvinna som kom till Varbergs sjukhus med pågående värkarbete. En inledande bedömning av patientens symtom tillsammans med det faktum att hon tidigare förlösts med kejsarsnitt visade att det fanns en viss risk för att livmodern kunde brista. Vidare undersökningar gjorde dock att man bedömde risken som låg.
Men under förlossningen tillkom besvärande faktorer och förlossningen fick avslutas med kejsarsnitt där man fann att livmodern brustit och barnet var svårt medtaget.
– Sjukhusets förlossningsverksamhet har vidtagit åtgärder med fokus på bättre helhetsbild av förlossningsförloppet, vilket är speciellt viktigt vid förlossningar som man misstänker kan bli komplicerade, säger Helena Gladh, chefläkare Hallands sjukhus i ett pressmeddelande.