VÅRD 2022-05-19 KL. 13:24

Kejsarsnitt dröjde för länge

Av Kristian Alm

När förlossningen blev besvärlig borde man fattat beslut om kejsarsnitt snabbare. Nu anmäler Hallands sjukhus händelsen enligt lex Maria.

Kejsarsnitt dröjde för länge
Arkivfoto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Händelsen gäller en gravid kvinna som kom till Varbergs sjukhus med pågående värkarbete. En inledande bedömning av patientens symtom tillsammans med det faktum att hon tidigare förlösts med kejsarsnitt visade att det fanns en viss risk för att livmodern kunde brista. Vidare undersökningar gjorde dock att man bedömde risken som låg.
Men under förlossningen tillkom besvärande faktorer och förlossningen fick avslutas med kejsarsnitt där man fann att livmodern brustit och barnet var svårt medtaget.
– Sjukhusets förlossningsverksamhet har vidtagit åtgärder med fokus på bättre helhetsbild av förlossningsförloppet, vilket är speciellt viktigt vid förlossningar som man misstänker kan bli komplicerade, säger Helena Gladh, chefläkare Hallands sjukhus i ett pressmeddelande.

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000
NYHETER 2026-11-06 KL. 11:45
Premium

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000

Verksamhetschefen berättar om åtgärderna som genomförts

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum
NYHETER 2026-11-06 KL. 07:55
Premium

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum

Boende: ”Placeringen är fel”

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
ISHOCKEY 2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Nu kommer julbelysningen upp
NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Premium

Nu kommer julbelysningen upp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-11-07 KL. 17:45
Onsala Pirates tillbaka i vinnarspåret

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.