NYHETER 2021-07-27 KL. 10:06

Utsläpp i Kungsbackaån

I dag på morgonen vid 05.00-tiden gick larmet hos räddningstjänsten om ett oljeskimmer i Kungsbackaån. Räddningstjänsten åkte genast till platsen och lade ut två länsar i vattnet för att stoppa utsläppet från att sprida sig.

Utsläpp i Kungsbackaån

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Länsarna som finns i vattnet kommer att tas bort under dagen.

– Det är inte första gången det händer i Kungsbackaån. När det regnar så brukar det bli oljeskimmer där, säger Bosse Johansson, larm och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.

Enligt räddningstjänsten sträcker sig utsläppet från Borgmästarebron till Båtklubben i Kungsbackaån.  Norra Halland slog följe med räddningstjänsten på morgonen när de sökte efter orsaken till läckaget längs med Kungsbackaån.

– Det kan vara utsläpp från en bil, båt eller en dagvattenbrunn. Det är inte klart vad det är, säger Magnus Fasth, styrkeledare på räddningstjänsten.

Ärendet har nu lämnats över till Miljö- och hälsoskydd på Kungsbacka kommun.

Fler nyheter

TV-klipp och nyheter

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

Pojke slagen med sten i ansiktet
2026-03-22 KL. 09:20
Premium

Pojke slagen med sten i ansiktet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Pojke slagen med sten i ansiktet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.