NYHETER 2020-05-20 KL. 18:30

Ungdomstjänst efter misshandel vid skola

40 timmars ungdomstjänst och drygt 15 000 kronor i skadestånd och avgifter. Det blir straffet för den 17-åring som i höstas misshandlade två andra unga killar under ett bråk utanför Elof Lindälvs gymnasium.

Ungdomstjänst efter misshandel vid skola

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Misshandeln ägde rum i mitten av september förra året. Ett gäng ungdomar hade samlats utanför Elof Lindälvs gymnasium. Stämningen var spänd efter att några av ungdomarna tidigare bråkat med varandra i sociala medier.

17-åringen var en av de sista som anslöt till samlingen. Direkt efter ankomst gav han sig på en av killarna som redan var på plats.

Fick hjärnskakning


Med flera hårda knytnävsslag slog han killen i huvudet. Misshandeln var så svår att den påhoppade drabbades av hjärnskakning.

Därefter gav sig 17-åringen på den misshandlade killens kompis. Genom att slita av pojken hans halskedja och knuffa honom så hårt rakt in i en vägg att han hade värk i flera veckor efteråt misshandlade 17-åringen även honom.

Filmade misshandeln


Polis kallades till platsen. I väntan på att polisbilen skulle komma fram filmades misshandeln av vittnen.

Händelsen ledde till att 17-åringen åtalades. När han för en tid sedan ställdes inför rätta vidhöll han att han bråkat med de två andra killarna, men att han agerat i självförsvar efter att själv ha blivit angripen fysiskt.

Ungdomstjänst och skadestånd


Detta motsades dock av såväl vittnesmål, som bevisning. Nu har 17-åringen dömts till 40 timmars ungdomstjänst för misshandeln. Han ska även betala skadestånd till de drabbade.

Killen som fick hjärnskakning får 8 000 kronor. Hans kompis tilldöms närmare 6 500 kronor. 17-åringen ska även betala avgift till Brottsofferfonden.

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val
NYHETER 2026-08-06 KL. 18:00
Premium

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val

"Opinionsbildning sker hela tiden"

Statsministern besöker Kungsbacka
NYHETER 2026-08-06 KL. 09:02
Premium

Statsministern besöker Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.