Klik venligst
NYHETER 2020-05-26 KL. 18:48

Två häktade för grovt knarkbrott

Två Kungsbackabor, 23 och 29 år gamla, häktades idag – på sannolika skäl misstänkta för grovt narkotikabrott.

Två häktade för grovt knarkbrott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland har tidigare berättat om 23-åringen som begärdes häktad igår, måndag.

Tros ha samarbetat

I anslutning till att häktningsförhandlingen idag hölls i Varbergs tingsrätt häktades även en annan Kungsbackabo. Det rör sig om en 29-årig man som tros ha samarbetat med 23-åringen.

Båda är på sannolika skäl misstänkta för grovt narkotikabrott – ett brott som ger minst två års fängelse.

”Fler misstänkta kan tillkomma”


Kammaråklagare Gisela Sjövall, som leder förundersökningen mot duon, är förtegen om detaljerna kring brottet. Det enda hon vill berätta är att de två männen misstänks ha opererat tillsammans. Samt att brottet ska ha begåtts i Kungsbacka och inte vara internetrelaterat.

– Så mycket mer vill jag inte säga. Utredningen är inne i ett väldigt tidigt skede, så jag vill avvakta tills man kommit längre i förundersökningen, säger hon.

– I nuläget är det bara de nu häktade som misstänks för brott. Men det kan tillkomma fler. Men det lär nog dröja flera veckor innan jag kan säga något ytterligare. Utredningen är, som sagt, bara i sin början, fortsätter hon.

Kända av polisen


Både 23-åringen och 29-åringen är tidigare kända för polisen. 23-åringen har bland annat dömts för skadegörelse och ringa narkotikabrott. Detta efter att han åtalats för klotter och för att han omhändertagits av polis när han varit knarkpåverkad.

29-åringen dömdes så sent som i mars till en månads fängelse och skyddstillsyn för narkotikabrott och ringa narkotikabrott.

Klik venligst
40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.