FOTBOLL 2020-06-14 KL. 21:00

Tung smäll i premiären – "Onödigt stora siffror"

Onsala BK var laddade för att dra igång serien – men det blev inte som de hade hoppats på.

– Det är såklart besviket men vi får jobba på hårdare, säger managern Christoffer Gustafsson.

Tung smäll i premiären – "Onödigt stora siffror"
Onsala BK föll tungt mot nykomlingen Limhamn Bunkeflo i premiären. Arkivbild.



FOTBOLL. Nykomlingen Limhamn Bunkeflo stod för premiärmotståndet för Onsala BK på plats i Skåne. Och det var just hemmalaget som skulle knipa alla tre poäng.

Limhamn Bunkeflo tog ledningen via en fast situation strax innan pausvilan och fick ett psykologiskt övertag.

– Det är klart att det är tufft läge mentalt när man får ett sådant mål emot sig, säger Christoffer Gustafsson.

Förutom att de låg under i paus så såg heller inte spelet ut som Onsala önskade. Det blev en uppryckning i den andra utan att några farligheter skapades. Istället kunde Limhamn Bunkeflo segla till en komfortabel 4–0-seger.

– Det är onödigt stora siffror och vi kan absolut bättre. 4–0 låter jättetufft men man får se vad som hänt innan målen. I forceringsfasen i slutet fick vi inte någon utdelning tyvärr och de kunde kontra in flera mål, säger Gustafsson.

Läs fler fotbollsnyheter här.

Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.