HANDBOLL 2020-09-25 KL. 15:05

Tränaren: "Vi är ännu bättre i år"

Trycket ligger på HK Aranäs om tränarna får bestämma. Frågan är om de är redo att hantera trycket.
– Vi är ännu bättre i år. Det kan man inte tvivla på, säger tränaren Magnus Ferdinandsson.

Tränaren: "Vi är ännu bättre i år"
Nu ska allsvenskan avgöras.



HANDBOLL. Allra flest segrartips i NH:s tränarenkät för HK Aranäs. De ses av konkurrenterna till favoriter att ta steget upp i SHE.

I fjol klev de in med en helt annan press än succésäsongen som nykomlingar 2018/19. Det slutade med ett nja. Ingen katastrof, men långt ifrån vad de själva förväntade sig och en femteplats.

– Vi hade ett lite tyngre år. Det blev en väldig press på oss under andraåret i allsvenskan och det blev sådär, säger Magnus Ferdinandsson.

Är det rimligt att ni ses som favoriter?

– Vi vet att vi är bra, sedan är det andra lag som också är det. Vi har valt att matcha tufft på försäsongen och har varit nära att slå alla SHE-lag vi mött.

Är ni redo att hantera pressen?

– Vi måste ha lärt oss det. Elitidrott handlar om att hantera att man är bra, säger tränaren.

Magnus Ferdinandsson lyfter fram det faktum att de inte är beroende av ett fåtal spelare – de har en bredd som ska en spetsegenskap när säsongen summeras.

– Vi har inte stjärnikoner även om vi har spelare som sticker ut. Det kan vara tre som är bästa målskyttar i en match, i nästa är det tre nya. I andra lag är det alltid samma trio.

Hjärnspöken


Högernian Tilda Palm delar synen att fjolåret var lite mellanmjölk, både för laget och för egen del.

– Det är glömt för oss. Det gick inte som vi ville.


Tilda Palm känner sig fysiskt i bättre form än tidigare.


Det är en revanschsugen 24-åring som suktar efter premiärdagen.

– Man har lärt sig en del från förra året. Vi gör det för att det är kul, det låter klyschigt men man får inte glömma glädjen. Det gäller att släppa vad alla andra tycker.

Kan man det?

– Jag tror det. På våra försäsongsmatcher har det varit så roligt att spela.  Släpper vi på hjärnspökena så går det bra.

Har ni haft hjärnspöken?

– Jag har haft det. Det handlar om man vill prestera, att man känner att man kunde ha gjort det bättre. Förra året var okej, året innan var lite bättre. Jag vill inte känna att jag är okej. Jag vill uppåt hela tiden.

Känns det bättre nu?

– Ja. Jag är lugn och tänker inte så mycket… än så länge i alla fall. Fråga mig i december igen, säger hon och skrattar.

Skrattar HK Aranäs efter premiären?

BANDY 2025-10-21 KL. 21:47
Premium

"Jag är där 110 procent och stöttar min lillasyster"

FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret

Hon blir chef för Kungsbacka Arena
NYHETER 2025-10-21 KL. 13:39
Premium

Hon blir chef för Kungsbacka Arena

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare
NYHETER 2025-10-20 KL. 19:45
Premium

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare

23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna

NYHETER 2025-10-20 KL. 18:45
Premium

"Vi vågar inte ens lämna våra hem på kvällarna längre"

Boende har problem med ungdomar som vandaliserar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2025-10-22 KL. 14:02
Hot om skjutning på Aranäsgymnasiet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.