Foto: Privat
Tölö IF:s F04 ville slå på stort och åkte till Barcelona. Det slutade med att de klev högst upp på pallen i den internationella cupen.
FOTBOLL. Tränaren för Tölö IF:s F04, Niklas Jönsson, berättar att de ville göra något större tillsammans. De är det äldsta laget under A/J-truppen, så det kan vara sista året för dem som lag.
– Alla 23 tjejer och alla ledare var med. Det var lyckat att alla kunde tajma det, säger han.
Destinationen blev Barcelona och cupen Barcelona girls cup. Fem nationer fanns representerade i deras åldersklass, men det var Tölö IF som stod som vinnare efter en dramatisk straffläggning. Alla andra klasser vanns av spanska lag.
– Det var nog inställningen som gjorde det, säger tränaren och fortsätter:
– Alla tjejer fick spela alla matcher. Mina förväntningar inför var inte så höga förutom att vi skulle ha kul. Att alla tjejer var med gör att det var jättestort att vinna.
"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"
Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.


