Niklas Mattsson, ordförande i SRF Kungsbacka, framför ett hinder på trottoaren. Foto: Christina Nordwall
Höga kanter, kullerstenar och lurigt placerade stolpar. Det var några av hindren som uppmärksammades när SRF Kungsbacka tog en undersökande promenad på Vita käppens dag.
– Och det är jobbigt när det inte finns vanliga övergångsställen, som synskadad går det inte att få ögonkontakt med bilföraren, säger Niklas Mattsson, ordförande.
Vita käppens dag infaller den 15 oktober varje år och syftet är att öka förståelsen för den vita käppen och för synskadades behov av tillgänglighet i samhället.
– Fortfarande är det många som inte vet vad den vita käppen betyder och att det är meningen att de ska ta hänsyn, säger Niklas Mattsson.
Därför hade några av medlemmarna i SRF Kungsbacka samlats utanför Fyren och dagens aktivitet var att titta på tillgängligheten i Kungsbacka.
Läs mer i Norra Halland på fredag 19/10–18.
✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.

