- Det känns jättekul, säger Thomas som kunde hålla sig fokuserad och motiverad hela tiden på SM-tävlingen. Jag hade sett fram emot den här regattan ända sedan EM i juni, säger Thomas till Norra Halland.
- Marstrand är en krävande arena med både vind, vågor och ström att ta hänsyn till. Speciellt sedan jag precis bytt skrov och ägnat tid på att lära känna båten och det här var min första tävling i den vilket med facit i hand gick rätt OK, säger Thomas som alltså vann sitt 14:e SM guld i hård konkurrens med Niklas Edler, som slutade tvåa och Emil Bengtsson slutade på en tredje plats.
Det var ytterligare seg seglare från SS Kaparen i Onsala som deltog där Jonas Qvist blev näst bäst med en sjätteplats. Nästa år kommer det att arrangeras VM i OK-jolle på samma ställe (i Marstrand) där arrangören hoppas på närmare 200 båtar!
Duon spelade in sången på annorlunda plats
"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"
✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.




