NYHETER 2020-12-18 KL. 15:53

Telefonlinje ska minska ensamheten för äldre i jul

Det är seniorverksamheten som öppnar upp sin telefon under jul- och nyårshelgen för äldre som sitter hemma och vill ha någon att prata med.

Telefonlinje ska minska ensamheten för äldre i jul

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Med rådande pandemi och restriktioner kan jul och nyår blir tuff för äldre som av olika skäl inte ha möjlighet att träffa nära och kära. Risken för att man känner sig extra isolerad och ensam ökar under högtider. Samtidigt kan en del äldre ha svårt att använda digitala verktyg.

– I år är ingenting som vanligt och denna tid på året är en tid då man vill vara tillsammans, men många har inte sina nära och kära på nära håll. Vi kommer att bemanna med personal på julafton och juldagen samt på nyårsafton och nyårsdagen, säger Elisabeth Lindberg, enhetschef Kultur & Fritid.

Telefontiderna är klockan 10-15, och äldre kan ringa dit för att prata om vad som helst.

Mer läsning:

Besöksförbudet förlängs


Omfattande smittspridning – sjukvårdsdirektören vädjar


Region Halland: Vi börjar vaccinera i januari 



Vägen till dom – tingsrätten blir tidigt involverad
NYHETER 2025-08-01 KL. 12:50
Premium

Vägen till dom – tingsrätten blir tidigt involverad

Serien om vårt rättssystem går vidare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-08-02 KL. 16:00
Butiken på Hamra gård firade 10 år

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.