JOBB & PENGAR 2021-05-04 KL. 13:00

Systembolaget erbjuder hemleverans i Kungsbacka

Från och med den 17 maj kommer kungsbackaborna kunna få öl, vin och andra drycker från Systembolaget levererade till sina hem.

Systembolaget erbjuder hemleverans i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I flera andra regioner i Sverige, bland annat i Skåne län, Västra Götalands län och Stockholms län, är det redan möjligt att få hemleverans från Systembolaget. Nu ska detta erbjudas även i Kungsbacka.
– Att erbjuda hemleverans är en viktig del av Systembolagets service och något som våra kunder efterfrågar i samband med att köpbeteenden förändras, säger Stefan Bäckman, försäljningschef i E-handel, Systembolaget i ett pressmeddelande.

Den 17 maj kommer Systembolaget införa hemleverans i Kungsbacka samtidigt som det införs i Örebro län, delar av Jönköpings och Östergötlands län samt i Sala. Tjänsten kommer då erbjudas till över 70 procent av den inköpsberättigade befolkningen.

Varor från hela Systembolagets sortiment kommer kunna beställas hem och varorna kommer levereras mellan klockan 10-20 på vardagar, och 9-15 på lördagar. Leveransen kostar 120 kronor per kolli den första gången och därefter ökar det med 80 kronor per kolli. De som kör ut varorna ska ha genomgått utbildning i Systembolagets försäljningsregler och det kommer göras löpande kontroller för att säkerställa att ålderskontrollerna sköts.

Systembolagets mål är att kunna leverera till hemmen i hela landet under 2021.

TV-klipp och nyheter

Rektorerna:
2026-03-30 KL. 10:12
Premium

Rektorerna: "Bara enstaka elever har dykt upp"

Hotet kom via sociala medier – talats om en "rörbomb"

Ny handelsplats planeras vid Onsalamotet
2026-03-30 KL. 11:37
Premium

Ny handelsplats planeras vid Onsalamotet

NYHETER 2026-03-29 KL. 17:30
Premium

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Marie flydde från våld och blev coach – arrangerar egen mässa

ÅSIKTER 2026-03-29 KL. 15:00

"Tusen tack för allt ni gör, ni är änglar utan vingar"

Hyllningar till vårdpersonal – samtidigt riktas kritik mot parkeringsregler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.