JOBB & PENGAR 2021-05-04 KL. 13:00

Systembolaget erbjuder hemleverans i Kungsbacka

Från och med den 17 maj kommer kungsbackaborna kunna få öl, vin och andra drycker från Systembolaget levererade till sina hem.

Systembolaget erbjuder hemleverans i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I flera andra regioner i Sverige, bland annat i Skåne län, Västra Götalands län och Stockholms län, är det redan möjligt att få hemleverans från Systembolaget. Nu ska detta erbjudas även i Kungsbacka.
– Att erbjuda hemleverans är en viktig del av Systembolagets service och något som våra kunder efterfrågar i samband med att köpbeteenden förändras, säger Stefan Bäckman, försäljningschef i E-handel, Systembolaget i ett pressmeddelande.

Den 17 maj kommer Systembolaget införa hemleverans i Kungsbacka samtidigt som det införs i Örebro län, delar av Jönköpings och Östergötlands län samt i Sala. Tjänsten kommer då erbjudas till över 70 procent av den inköpsberättigade befolkningen.

Varor från hela Systembolagets sortiment kommer kunna beställas hem och varorna kommer levereras mellan klockan 10-20 på vardagar, och 9-15 på lördagar. Leveransen kostar 120 kronor per kolli den första gången och därefter ökar det med 80 kronor per kolli. De som kör ut varorna ska ha genomgått utbildning i Systembolagets försäljningsregler och det kommer göras löpande kontroller för att säkerställa att ålderskontrollerna sköts.

Systembolagets mål är att kunna leverera till hemmen i hela landet under 2021.

TV-klipp och nyheter

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet
2025-11-27 KL. 21:15
Premium

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet

"Tycker de fångat våran resa ganska bra"

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”
BANDY 2025-11-27 KL. 13:30
Premium

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”

Dokument: I huvudet på hörnrusaren

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet
NYHETER 2025-11-27 KL. 07:15
Premium

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet

Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen
NYHETER 2025-11-26 KL. 21:00
Premium

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen

Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten
FAMILJ 2025-11-26 KL. 20:00
Premium

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten

”Aldrig ångrat att jag började köra buss”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.