Det är 100-årsjubilerande Åsa som vill slå ett extra slag med en hel fotbollsdag.
Det officiella publikrekordet på Åsa Idrottsplats är 5043 personer, ett snart 35 år gammalt rekord som sattes i juli 1984. Ett förstärkt hemmalag i svart och gult spelade mot ett bortalag bestående av före detta utlandsproffs.
Förutom huvudmatchen kommer det att spelas ungdomsmatcher där motståndarlagen heter Varbergs BOIS, Kullavik, Anneberg, Fjärås och Hovås/Billdal.
Dessutom väntas flera Åsa-profiler från tidigare årgångar dyka upp liksom välkände sångaren Jonas Hjelte som kommer att sjunga Åsas klubbsång live på fotbollsarenan.
FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret
23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.