ISHOCKEY 2020-11-14 KL. 19:47

Storförlust utan sjuke tränaren

Hanhals Kings formsvacka fortsätter – de har nu fem raka förluster. De gjorde det dessutom utan sin huvudtränare Janne Ericson som väntade på svar på coronatest.

Storförlust utan sjuke tränaren
Hanhals Kings är friska men Halmstad Hammers har drabbats av tre covid-fall. Därmed flyttas söndagens match. Arkivfoto



Målmässigt höll Hanhals sig kvar i matchen i en period och låg bara under med 0–1. Men i den andra perioden rann siffrorna iväg och när Lukas Wahlberg tröstmålade i matchens slutskede, hade Hanhals redan hunnit med att släppa in sju mål. Därmed är förlustsviten nu fem matcher lång. Någon som inte var på plats och bevittnade torsken var lagets tränare Janne Ericson.

– Jag låg nerbäddad i onsdags och torsdags. Sedan testade jag mig för corona under fredagen och har fortfarande inte fått tillbaka resultatet. Nu mår jag mycket bättre, men det var inte värt att åka med och smitta ner hela laget, säger Ericson.

Är det någon spelare som blivit sjuk?

– Som tur är har ingen blivit drabbad i laget, peppar peppar. Det är många som har testat sig men ännu har ingen varit positiv. Det är bara att hoppas det håller sig så.

För Hanhals väntar ännu ett topplag i nästa omgång, då man tar emot Karlskrona på hemmaplan.

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat
NYHETER 2025-05-22 KL. 21:00
Premium

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat

Ån restaurerades - ska se ut som för 150 år sedan

TV-klipp och nyheter

Stjärnan i en stor intervju inför finalen
2025-05-22 KL. 20:00
Premium

Stjärnan i en stor intervju inför finalen

✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.