Sent på lördagskvällen drabbades ett möbelföretag i Fjärås av ett inbrott. Någon eller några ska då ha tagit sig in igenom ett fönster och stulit varor till ett värde av runt 200 000 kronor, enligt anmälan.
Polisen larmades, men när de kom till platsen hade förövarna hunnit därifrån. Ingen är således gripen, och polisen har i nuläget ingen misstänkt för inbrottet. Händelsen rubriceras som grov stöld.
Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala
Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen
Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock
✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.






