NYHETER 2020-12-03 KL. 13:33

Statsministern – Gymnasieskolorna ska bedrivas på distans

Statsminister Stefan Löfven, S, utbildningsminister Anna Ekström, S, och Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson kallade till presskonferens klockan 13 idag. Gymnasieskolan ska från och med nästa vecka inte bedrivas på plats.

Statsministern – Gymnasieskolorna ska bedrivas på distans
Gymnasieskolan ska övergå till fjärr eller distansundervisning.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Det vi gör här och nu kommer avgöra hur vi kommer kunna fira jul, säger statsminister Stefan Löfven.

– Idag kan vi ge beskedet att gymnasieskolan från och med nu på måndag till onsdag 6 januari ska övergå till fjärr eller distansundervisning, säger statsministern.

Han betonar att han inte behöver säga till "er unga" att detta inte innebär ett extra långt jullov, att spendera tid på stan, i shoppingcenter eller på fester.

– Ni går fortfarande i skolan och ska plugga!

Nödvändigt beslut


Utbildningsminister Anna Ekström:

– Jag förstår om det känns tufft att göra ännu en förändring. Det här beslutet tas för att det är nödvändigt. Trots alla insatser är smittan på en nivå som är för hög.

– I kombination med de rekommendationer och allmänna råd som finns bör dessa sista två veckor kunna minska smittspridningen så att ni kan återgå till närundervisning när vårterminen börjar igen, säger Anna Ekström.

– Detta kommer inte gälla särgymnasieskolan eller elever med särskilt behov av stöd. Det kommer fortfarande vara möjligt att göra vissa praktiska moment och prov.

Elever som går på introduktionsprogrammet eller språkintroduktion är alltså undantagna beslutet.

– Nu får vi hantera det så gott det går, men också efter pandemin. Fokus måste främst ligga på undervisningen och på årskurs tre i gymnasieskolan så de får så goda förutsättningar som möjligt för att slutföra sin utbildning, säger Anna Ekström.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar


– Som bekant har smittspridningen i samhället ökat under hösten och vi ser ett högt tryck på sjukvården. Vi vill därför göra vad vi kan för att trycka ner smittkurvan, säger Johan Carlson.

– Syftet är alltså att minska trängseln i samhället, till exempel i kollektivtrafiken. Men vi ser också en stor smittspridning i den här gruppen.

– Introduktionsprogrammen inklusive språk introduktionsprogrammen ska hållas öppet. Eller program för andra elever som riskerar blir särskilt lidande, det är Folkhälsomyndighetens rekommendation, säger Johan Carlson.

– Jag vill betona att läget är allvarligt. Jag riktar mig särskilt till gymnasieelever och de som berörs av det här. Först vill jag tacka er för de uppoffringar ni gjorde i våras. Det här innebär också en uppmaning att följa de allmänna råden. Håll dig hemma vid minsta symptom. Testa dig. Umgås bara med personer som du måste träffa. Det gick att vända kurvan i våras och det kommer gå igen, säger Johan Carlson.

Stefan Löfven avslutar:

– Jag litar också på att landets unga kommer bidra till att inte sprida smittan. När vi gör det tillsammans kommer vi klara det här.

Mer läsning:

Coronaläget i Halland

Aranästränarens coronamardröm

FHM: Ännu inga besked om jul

Nya covid-råd för skolan

Nya riktlinjer: Barn ska stanna hemma vid familjesmitta 

Lågstadium öppnar – förskola stängs



TV-klipp och nyheter

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas
2025-05-22 KL. 12:15

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas

Arbetet kommer pågå månaden ut

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.