SPORT 2022-07-14 KL. 18:35

"Vi får i för lite puttar i hål"

Av John Skoglund

En jämn och stabil insats under dagens singlar blev det för Gräppås killar i Lag-SM. Efter halva tävlingen ligger laget på en sextonde plats med åtta slag upp till säker mark. Imorgon är det parspel igen med både foursome och bästboll.


Fabian Wennerlöf bäst på Upsala GK under torsdagen av Gräppås killar med 74 slag. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det har varit en tuff vecka med mycket värme och vindar som friskar på.
– Nu ska det bli svalare, killarna spelar bra men vi får i för lite puttar och ibland får man ta två eller tre extra klubbar i blåsten, säger coachen Anders Claesson och berättar att de behöver få mer "breaks" på greenerna som är med dom.

När spelare inte gör sina birdies kan det lätt bli att man börjar jaga dem i stället.
– Våra spelare har jagat birdies, i stället för att de bara ska komma av sig själva. Utgå från att spela en "tråkig" golf i stället så kommer birdies sen av sig själv, säger Anders Claesson.

Idag var det jämna resultat i singelspelet.
Fabian Wennerlöf 74
Simon Hovdal 75
Felix-Asper Karlsson 75
Elias Johansson 76
Imorgon startar dagen med foursome och där kommer paren Felix Asper-Karlsson och Fabian Wennerlöf spela och Simon Hovdal och Elias Johansson är det andra paret.

På Onsjö GK har spelet i division 1 kommit igång och Kungsbacka GK har startat starkt och ligger tvåa bakom hemmaklubben efter första ronden. Sjögärde med Linus Gillgren i comeback ligger sexa. I Skåne på Flommens GK spelas damernas division 1 och där har Forsgårdens GK startat starkt och ligger trea efter första ronden med bra häng på förstaplatsen.

Under fredagen startar även division 2 med Gräppås och Kungsbackas damer på Partille GK medan killarna spelar på Gullbringa G&CC med Forsgårdens GK och Särö GC.

Lag-SM
1. AIK GK -33
2. Kristianstad GK -24
3. Upsala GK -13
3. Haninge GK -13
5. Viksjö GK -11
6. Hills GK -9
7. Eslövs GK -5
8. Landeryds GK -2
9. Norrköping GK +2
10. Karlstads GK +3
11. Delsjö GK +10
11. Halmstad GK +10
11. Kårsta GK +10
14. Kalmar GK +16
15. Umeå GK +17
16. Gräppås GK +18
17. Gävle GK +23
18. Bro-Bålsta GK +24

De fem sista lagen degraderas till division 1.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I SPORT

Premium | SPORT 2025-10-20 KL. 09:40
Sporten i korthet
Premium | SPORT 2025-10-16 KL. 08:55
Sporten i korthet
Premium | SPORT 2025-10-13 KL. 11:33
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

BANDY 2025-10-21 KL. 21:47
Premium

"Jag är där 110 procent och stöttar min lillasyster"

FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret

Hon blir chef för Kungsbacka Arena
NYHETER 2025-10-21 KL. 13:39
Premium

Hon blir chef för Kungsbacka Arena

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare
NYHETER 2025-10-20 KL. 19:45
Premium

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare

23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna

NYHETER 2025-10-20 KL. 18:45
Premium

"Vi vågar inte ens lämna våra hem på kvällarna längre"

Boende har problem med ungdomar som vandaliserar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2025-10-22 KL. 14:02
Hot om skjutning på Aranäsgymnasiet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.