SPORT 2023-03-16 KL. 18:19

Vann serien utan att tappa en enda poäng

Av Eric Andersson

Särö Seahawks IBK gjorde processen kort med motståndet i division 3. Det blev 48 poäng av 48 möjliga och en kassaskåpssäker serieseger.

Vann serien utan att tappa en enda poäng
Särö Seahawks kunde fira seriesegern. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

INNEBANDY. Särö Seahawks IBK vann trean i överlägsen stil och är nästa säsong tillbaka i division 2. Det blev 16 segrar på 16 matcher och ett bekvämt avstånd ner till tabelltvåan.
– Det fanns några lag som var helt okej men framför allt handlar det om att vi har ett väldigt starkt lag. Säsongen har varit otroligt rolig både på och utanför planen, säger Isak Börjesson.

Isak Börjesson vann seriens poängliga med 55 gjorda poäng vilket ger ett snitt på nästan tre och en halv poäng per match.
– Jag tycker själv att det borde varit mer för jag missade ganska mycket lägen. Sen är man ju alltid ganska hård mot sig själv och det är klart att jag får vara nöjd med den siffran.
Hur tror du ni står er i tvåan?
– Det kommer nog gå ganska bra även om det kommer bli en tuff serie med många bra lag. Vi har ett gäng spelare som varit högre upp i serierna.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.