SPORT 2023-03-16 KL. 18:19

Vann serien utan att tappa en enda poäng

Av Eric Andersson

Särö Seahawks IBK gjorde processen kort med motståndet i division 3. Det blev 48 poäng av 48 möjliga och en kassaskåpssäker serieseger.

Vann serien utan att tappa en enda poäng
Särö Seahawks kunde fira seriesegern. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

INNEBANDY. Särö Seahawks IBK vann trean i överlägsen stil och är nästa säsong tillbaka i division 2. Det blev 16 segrar på 16 matcher och ett bekvämt avstånd ner till tabelltvåan.
– Det fanns några lag som var helt okej men framför allt handlar det om att vi har ett väldigt starkt lag. Säsongen har varit otroligt rolig både på och utanför planen, säger Isak Börjesson.

Isak Börjesson vann seriens poängliga med 55 gjorda poäng vilket ger ett snitt på nästan tre och en halv poäng per match.
– Jag tycker själv att det borde varit mer för jag missade ganska mycket lägen. Sen är man ju alltid ganska hård mot sig själv och det är klart att jag får vara nöjd med den siffran.
Hur tror du ni står er i tvåan?
– Det kommer nog gå ganska bra även om det kommer bli en tuff serie med många bra lag. Vi har ett gäng spelare som varit högre upp i serierna.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Ridklubben sågar rapporten: ”Gör om, gör rätt”
2026-10-21 KL. 17:51
Premium

Ridklubben sågar rapporten: ”Gör om, gör rätt”

Frillesås Rid- och Körklubb tvingades lämna tillbaka 5,8 miljoner

Humorduon sätter fruarna i centrum i nya showen
2026-10-21 KL. 19:30
Premium

Humorduon sätter fruarna i centrum i nya showen

"Relationen kan kännas som att delta i en frågesport på teve"

Möt lokala talangerna i årets TV-pucken
2026-10-21 KL. 17:30
Premium

Möt lokala talangerna i årets TV-pucken

✔ Skiftade position ✔ Flyttade till Skåne ✔ Tagit steget in i storklubben

Åklagaren: Det handlade stora polisinsatsen om
NYHETER 2026-10-19 KL. 19:00

Åklagaren: Det handlade stora polisinsatsen om

Nu läggs ärendet ner