SPORT 2022-08-30 KL. 14:17

Tre SM-pallplatser för Rigor

Av Christian Johansson

Det blev inget guld för IF Rigor men de lämnade mästerskapen med tre medaljer.

Tre SM-pallplatser för Rigor
Smilla Arkdal Ranebro från IF Rigor var nära guldet i F16 höjdhopp. Foto: IF Rigor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Friidrott. När såväl JSM som USM avgjordes fanns IF Rigor representerade. Efter tre dagar kunde klubben summera tävlingarna med lika många medaljer. Först ut var Smilla Arkdal Ranebro som flög över 167 centimeter i höjdhopp i F16. Det var samma höjd som vinnaren Alva Åkesson men en tidigare rivning kostade den ädlaste medaljen.
Peter Svensson hoppade till sig ett silver i stavhopp i M22 med höjden 4,47. Den avslutande medaljen bärgades av Ingrid Ronge i höjdhoppet i F19. Det blev ett brons efter att ha klarat 168 centimeter.


Enormt intresse när Anna Kärrdin lottar ut en hel bar
KULTUR & NÖJE 2025-12-28 KL. 09:15
Premium

Enormt intresse när Anna Kärrdin lottar ut en hel bar

200 000 har sett inlägget på Instagram

Annandagsbandyn i bilder
BANDY 2025-12-26 KL. 17:35
Premium

Annandagsbandyn i bilder

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-29 KL. 10:13
Bottenkonkurrenten har bytt tränare

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.