SPORT 2022-08-30 KL. 14:17

Tre SM-pallplatser för Rigor

Av Christian Johansson

Det blev inget guld för IF Rigor men de lämnade mästerskapen med tre medaljer.

Tre SM-pallplatser för Rigor
Smilla Arkdal Ranebro från IF Rigor var nära guldet i F16 höjdhopp. Foto: IF Rigor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Friidrott. När såväl JSM som USM avgjordes fanns IF Rigor representerade. Efter tre dagar kunde klubben summera tävlingarna med lika många medaljer. Först ut var Smilla Arkdal Ranebro som flög över 167 centimeter i höjdhopp i F16. Det var samma höjd som vinnaren Alva Åkesson men en tidigare rivning kostade den ädlaste medaljen.
Peter Svensson hoppade till sig ett silver i stavhopp i M22 med höjden 4,47. Den avslutande medaljen bärgades av Ingrid Ronge i höjdhoppet i F19. Det blev ett brons efter att ha klarat 168 centimeter.


Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul
NYHETER 2025-12-24 KL. 17:35

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-12-26 KL. 17:35
Annandagsbandyn i bilder

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.