SPORT 2023-03-04 KL. 00:22

Tappade ledningen med tio sekunder kvar

Av Eric Andersson

Det såg ut som att Varla IBK skulle gå segrande ur den svängiga matchen mot Pixbo. Men med tio sekunder kvar letade sig kvitteringsbollen på något märkligt sätt in i mål och chansen att nå playoff är nu minimal.

Tappade ledningen med tio sekunder kvar
Fredrik Pedersens hattrick räckte inte till seger. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Vi är jävligt besvikna. Det är svårt att inte vara det just nu.

Daniel Bystedt, tränare i Varla IBK, var av förståerliga skäl inte nöjd efter slutsignalen mot Pixbo Wallenstam. Inför matchen var Kungsbackalaget på det klara med att en seger var ett måste för att chansen på playoff fortsatt skulle kännas realistisk. Ett sent kvitteringsmål från hemmalaget grusade den drömmen.

Efter en svag första period vaknade Varla till liv i andra. Avslut från backarna och trafik framför kassen blev ett framgångsrecept och hemmaledningen kvitterades ut. Men med knappt två minuter kvar av perioden åkte man på en omställning och det var underläge inför tredje.
– Efter första perioden kände vi att Pixbo var vassare än oss men vi höjde oss verkligen i den andra.

När Fredrik Pedersen gjorde sitt tredje mål för kvällen som innebar 4–6 med drygt fem minuter kvar talade mycket för att Varla skulle ta tre poäng. En knapp minut senare reducerade Pixbo och rafflande slutminuter väntade.
– Jag tycker vi gör det bra efter deras reducering. Vi stressar inte upp oss utan får till långa anfall som dödar tid.

Varla höll ut länge, men inte hela vägen. Med tio sekunder kvar hittade bollen in bakom en skymd Ludwig Hannedahl.
– Det är helt otroligt att den bollen inte träffar någon på vägen. Jag tror Pixbo har fyra spelare framför mål plus våra försvarare men på något sätt letar den sig in. Där gick luften ur oss.

Förlängningen blev mållös och nu ska det mycket till för att knipa en plats i topp fyra som ger kval uppåt. Med en match kvar är det två poäng upp till Pixbo och Alingsås som dessutom har en match mindre spelad.
– Matematiskt är vi inte borta men det ska väldigt mycket till. Vi kommer göra allt vi kan för att vinna vår match, sen är det bara att hoppas på medstuds i de andra matcherna.


Matchfakta:
Pixbo Wallenstam – Varla IBK 6 – 6 (2–1, 2–2, 2–3, 0–0)
0–1 (06.10) Linus Andersson, 1–1 (06.50), 2–1 (15.57), 3–1 (34.15), 3–2 (36.25) Albin Jansson, 3–3 (37.02) Fredrik Pedersen, 4–3 (38.09), 4–4 (43.31) Fredrik Pedersen, 4–5 (46.31) Johannes Windsand, 4–6 (54.33) Fredrik Pedersen, 5–6 (55.29), 6–6 (59.50)

TV-klipp och nyheter

En Frillesåsröst tystnar efter 18 år
2025-05-17 KL. 16:45
Premium

En Frillesåsröst tystnar efter 18 år

Efter olyckan – boende vill se åtgärder på vägen
2025-05-17 KL. 09:00
Premium

Efter olyckan – boende vill se åtgärder på vägen

"Nästa gång är det inte grindstolparna, nästa gång är det barnen"

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-05-17 KL. 16:45
En Frillesåsröst tystnar efter 18 år

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.