TV-klipp och nyheter

SPORT 2024-08-06 KL. 16:50

Stopp för Bergand i OS-kvartsfinalen

Av Stefan Pettersson

Sydkorea, rankade trea, blev för svåra i bordtennisens OS-kvartsfinal. Filippa Bergand och övriga i svenska laget förlorade med 3–0 i matcher.

Stopp för Bergand i OS-kvartsfinalen

I den inledande dubbeln mötte Filippa Bergand och Christina Källberg det näst högst rankade paret i världen. Och Yubin Shin/Jihee Jeon satte högsta fart direkt och sprang hem första set med 11–2.

Men i andra set var det Sverige som fick en kanonstart och gick fram till 5–1, efter flera poänggivande bollar av Filippa Bergand. Sydkorea visade då vilken nivå paret håller och vände till 11–7. I tredje set sprang det mycket samspelta sydkoreanska paret iväg och kunde med siffrorna 11–5 fastställa matchresultatet till 3–0.

Linda Bergström mötte i nästa match Eunhye Lee. Bergström fick en flygande start och vann första set med förkrossande 11–2. Andra set dominerade sydkoreanskan som vann med 11–4 och hon tog även hem tredje med 12–10. I fjärde set hade Linda Bergström två setbollar, men sydkoreanskan vände till 13–11 och vann matchen med 3–1 i set.

Christina Källberg förlorade sedan mot Jihee Jeon med 3–1 i set. Därmed var Sydkorea vinnare och Filippa Bergand fick tyvärr inte spela sin singelmatch. Sverige fick nöja sig med skrällen mot Hongkong i åttondelen och OS slutade i kvartsfinalen.



TV-klipp och nyheter

Onsalabor i strid med kommunen om avlopp
MILJÖ 2025-02-08 KL. 18:00
Premium

Onsalabor i strid med kommunen om avlopp

"De vill vi ska betala vårt VA två gånger!"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | MILJÖ 2025-02-08 KL. 18:00
Onsalabor i strid med kommunen om avlopp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.