SPORT 2024-08-06 KL. 16:50

Stopp för Bergand i OS-kvartsfinalen

Av Stefan Pettersson

Sydkorea, rankade trea, blev för svåra i bordtennisens OS-kvartsfinal. Filippa Bergand och övriga i svenska laget förlorade med 3–0 i matcher.

Stopp för Bergand i OS-kvartsfinalen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I den inledande dubbeln mötte Filippa Bergand och Christina Källberg det näst högst rankade paret i världen. Och Yubin Shin/Jihee Jeon satte högsta fart direkt och sprang hem första set med 11–2.

Men i andra set var det Sverige som fick en kanonstart och gick fram till 5–1, efter flera poänggivande bollar av Filippa Bergand. Sydkorea visade då vilken nivå paret håller och vände till 11–7. I tredje set sprang det mycket samspelta sydkoreanska paret iväg och kunde med siffrorna 11–5 fastställa matchresultatet till 3–0.

Linda Bergström mötte i nästa match Eunhye Lee. Bergström fick en flygande start och vann första set med förkrossande 11–2. Andra set dominerade sydkoreanskan som vann med 11–4 och hon tog även hem tredje med 12–10. I fjärde set hade Linda Bergström två setbollar, men sydkoreanskan vände till 13–11 och vann matchen med 3–1 i set.

Christina Källberg förlorade sedan mot Jihee Jeon med 3–1 i set. Därmed var Sydkorea vinnare och Filippa Bergand fick tyvärr inte spela sin singelmatch. Sverige fick nöja sig med skrällen mot Hongkong i åttondelen och OS slutade i kvartsfinalen.



Klik venligst
Veteranens sanslösa facit: 37 mål på 15 matcher
FOTBOLL 2026-10-13 KL. 13:13
Premium

Veteranens sanslösa facit: 37 mål på 15 matcher

Slog dubbla klubbrekord

Supertalangen utslagen i EM
SPORT 2026-10-13 KL. 12:24
Premium

Supertalangen utslagen i EM

Bingon ett populärt måndagsnöje
NYHETER 2026-10-12 KL. 20:15
Premium

Bingon ett populärt måndagsnöje