I torsdags utsattes Sportadmin av ett dataintrång där angriparen misstänks ha kommit över persondata. Nu varnar företaget för att det skickats ut fejk-SMS till föreningsmedlemmar kopplade till attacken.
SPORT. I torsdags hade många föreningar problem med sina hemsidor. Orsaken var ett dataintrång av en extern angripare mot Sportadmin, vars app och sajt används av 1 700 föreningar inom 63 idrotter i Sverige.
Under helgen har sedan föreningar larmat om att det skickats ut SMS i föreningens namn som uppmanar till att spara ett nummer samt klicka på länkar, vilket troligtvis är kopplat till dataintrånget.
Enligt Sportadmins hemsida är appen nu uppe igen, men med begränsad funktionalitet. Sportadmin skriver även att det nu är rimligt att utgå ifrån att persondata har läckt efter dataintrånget, även om det ännu inte finns några bevis på att så är fallet.
Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn
Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.


