SPORT 2021-12-04 KL. 14:23 Sjukdomsförföljt Onsala IBK tog tre poäng
Av Eric Andersson
Onsala IBK var rejält decimerade inför bortamatchen mot Kustens IF. Med ett annorlunda spelsätt och nya spelare som klev fram lyckades laget bärga ännu en trepoängare.
– Det var en av de skönare segrarna i år, säger Onsala IBK:s tränare Mattias Hermansson.
Onsala IBK:s lagkapten Linnea Jönsson visade vägen med sina två mål. Arkivfoto: Eric Andersson
Ett sjukdomsdrabbat Onsala IBK kom till spel med endast 10 utespelare i en på förhand tuff bortamatch mot Kustens IF. Den tunna truppen gjorde att Onsala gick in i matchen med en annorlunda taktik än vanligt.
– När vi har tre kedjor och full trupp vill vi trycka på rejält i vår press men idag fick vi ligga lite lägre. Det blev lite mer uppställt spel men vi var bollförande ganska mycket ändå, säger Mattias Hermansson.
Och bortalaget fick bästa tänkbara start på matchen. Efter knappt åtta minuter hade man gjort två mål och kunde sedan spela på resultatet.
När Linnea Jönsson sedan gjorde 1–4 i början av sista perioden kändes det som spiken i kistan. Men Kusten samlade kraft en sista gång, fick in både ett och två mål vilket skapade oro hos bortalaget.
– När de reducerar med fem minuter kvar blir det lite nervöst så klart. Men jag tycker att vi lyckas spela av de sista minuterna på ett väldigt bra sätt.
Mattias Hermansson är stolt över sitt lags prestation. Ett par spelare blev inringda till matchen i sista stund och flera spelare gjorde sin blott andra match för säsongen. Tre poäng borta mot Kusten innebär att Onsala IBK fortsatt är obesegrade serieledare.
– Det visar att vi har en bredd i truppen och en bra träningsgrupp. Jag är otroligt nöjd med prestationen och glad för tjejerna som inte spelar alla matcher men som går in här och gör det bra.
Matchfakta
Kustens IF - Onsala IBK 3–4 (0–2, 1–1, 2–1)
0-1 (04.11) Olivia Wickman, 0-2 (07.40) Linnea Jönsson, 1-2 (21.53), 1-3 (38.54) Elin Egnér, 1-4 (44.04) Linnea Jönsson, 2-4 (45.48), 3-4 (54.28)