SPORT 2022-04-05 KL. 17:30 Siri en talang som siktar högt
Av John Skoglund
Drömmen om att vara bäst i världen har de flesta tioåriga barn någon gång när de sportar. Siri Benjegård behöver inte leka, hon kan redan nu mäta sig med de allra bästa i bordtennis.
Vid tio års ålder handlar allt inte om att vinna. Men att Siri Benjegård är en talang utöver det vanliga står helt klart. Hon har vunnit tävlingar i sin åldersgrupp i både Frankrike och Belgien.
Asien är världsledande i bordtennis och en del blickar riktas redan åt det hållet.
– Jag hoppas att Siri snart får åka bort till Kina, Japan eller möjligen Hong Kong för att träna. Lära sig hur de tränar där borta, säger mamma Lotta Benjegård.
Siri Benjegård har spelat bordtennis i tre och ett halvt år och har fått stor uppmärksamhet från media och av folk inom bordtennisen, både i Sverige och internationellt.
Vad är du bra på?– Jag är bra på när jag kör backhand, trycket på att få ut bollen i hörnen och är bra på loopa bollen med skruv i forehand.
Hur bra är du mot andra svenska tjejer?– Jag är typ bäst i Sverige, så jag brukar spela med de som är äldre för att få bättre motstånd. Jag brukar spela med de som är 13–14 år och upp mot de som är 16 år och de är mycket bättre men jag känner att jag får motstånd då.
Tävlar du mycket?– Jag har spelat väldigt många tävlingar, sist spelade jag i Frankrike och Belgien och vann i flickor 11-klassen. Uppe i Köping slog jag Sveriges bästa 14-åring, Agnes Svensson från Halmstad, i EM-kvalet, förklarar Siri Benjegård.
EM i SerbienEM för flickor 15 spelas i Serbien i juli och om Siri spelar där är inte klart ännu. Men det finns många tävlingar för Kungsbackas talangfulla pingistjej.
– Det finns en tävling som heter Sweden Tour och det är den mest professionella tävling som Sverige har, där är yngsta klassen flickor 12. I de första tävlingarna var Siri med flickor 12 och 13 men det var inte mycket supermotstånd där så både Siri och hennes tränare tycker hon ska utmana sig själv och spela i äldre åldersklasser, så nu har vi anmält henne i flickor 14, 16 och 18, säger Lotta Benjegård.
Det var till Åsa IF familjen Benjegård sökte sig när det var dags att börja träna i en klubb, men både tränare och spelare har flyttat från klubben och då sökte de sig till Askim BTK.
– Min tränare heter Peter Nilsson men kallas för Nisse, berättar Siri och fortsätter att förklara att hon trivs jättebra i Askim.
Vad är din dröm?– Min dröm är att bli världens bästa pingisspelare.
Kan du bli det då?– Om jag fortsätter att träna mycket.
– De som tror på Siri i Compass hävdar att hon i alla fall kan bli topp fem i världen, flikar mamma Lotta Benjegård in.
Vad är Compass?– Det är en tysk stiftelse som letar upp talanger i Europa, helst innan de fyller tio år och ser om vilka som har riktigt bra potential och när Siri precis fyllt nio år kom hon med. Då stöttas de ekonomiskt med läger, tävlingar utomlands och det är de som bekostar att Siri kan träna privat ett antal gånger i veckan. Det måste hon ha tillgång till om hon ska utvecklas och det bör hon göra, säger Lotta Bejnegård.
Compass är ett initiativ på europanivå där ambitionen är att kunna bemöta de otroligt duktiga asiatiska spelarna i bordtennisen. Spelarna i Asien drillas och tränas stenhårt från ung ålder.
Nu i mars åker Siri Bejnegård med sin coach till Slovakien. Hon är uttagen av Europeiska Bordtennisförbundet som enda tjej från Sverige att delta på ett Europa läger för ungdomar.
Siri går i fjärdeklass i skolan och tycker idrott och svenska är de roligaste ämnerna men just idrotten får hon stå över med anledning av att hon åker till Askim för att träna bordtennis. Som alla andra barn gillar Siri leka och busa, och när lillasyster Lova kommer hem blir det kärvänligt.
– Det är så sällan systrarna ses, så då blir det roligt, avslutar Lotta Bejnegård.
Träningsschema:
Måndag Privatträning: 14-16 Gruppträning 19-20:45 plus 30 min fys
Tisdag Privatträning 14-16 Gruppträning 19-20:45
Onsdag Privatträning 15-17 Gruppträning 18:45-20:45
Torsdag Gruppträning 18:45-20:30 plus 30 min fys
Fredag Ledig dag, ofta resdag till tävlingar
Lördag Tävlingar
Söndag Tävlingar