SPORT 2022-12-03 KL. 12:02

Segertåget rullar vidare – elfte raka för Pirates

Av Eric Andersson

Onsala Pirates ångar på i basketettan. Mot RIG Mark tog laget sin elfte raka seger efter en gedigen laginsats.
– Vi är bättre på varje position, säger Henric Löfvenborg.

Segertåget rullar vidare – elfte raka för Pirates
Axelia Litgård fick beröm av tränare Henric Löfvenborg efter matchen mot RIG Mark. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var två välbekanta lag som drabbade samman under fredagskvällen. I våras arrangerade Onsala Pirates tillsammans med just RIG Mark en basketkväll för Ukraina. Lägg där till att både Ebba Löfvenborg och Maja Strand har spelat i laget. Med andra ord var det en lite extra speciell match.
– Det fanns lite spänningar inför matchen. Därför är det extra kul att vi är så överlägsna och bättre på varje position, säger Henric Löfvenborg, tränare.

Och så var det. Onsala Pirates tog sin elfte raka seger efter en gedigen lagprestation. Ebba Löfvenborg dominerade i rollen som spelfördelare, Sofie Lundberg stod för poängproduktionen och både Julia Valberg och Axelia Litgård gjorde sina bästa matcher för säsongen.
– Varje match har vi nya spelare som steppar upp. Det är kul som tränare att känna att det inte bara är en spelare som gör det utan att vi är en lagmaskin.

Återigen var det i tredje perioden som Onsala Pirates definitivt avgjorde matchen.
– Vi pratar mycket om att det är i tredje perioden vi ska orka. Men det är ett bra försvar som gör att vi vinner. Rig snittar 70 poäng per match och vi lyckas hålla dem på väldigt låga siffror.

Är ni så här bra eller har ni bara hamnat i ett flow?
– Jag tror att vi är så här bra. Vi har alla ingridienser – Ebba som spelfördelare, Sofies fysik, Fredrikas längd, Maja och Julia som skyttar. Det är bara att titta på statistiken så ser man att samtliga är i toppen.

Under söndagen spelar laget en träningsmatch mot basketligalaget IK Eos. Därefter väntar två seriematcher i Stockholm mot Hammarby och ett revanschsuget Huddinge.
– Målsättningen är att ta 14 raka segrar före jul. Det hade varit en skön milstolpe, säger Henric Löfvenborg.


Matchfakta:
RIG Mark – Onsala Pirates 54 – 81 (11–17, 17–24, 12–21, 14–19)
Poänggörare, Onsala Pirates: Sofie Lundberg 24, Julia Valberg 14, Ebba Löfvenborg 12, Axelia Litgård 12, Maja Strand 7, Millie Skoglund 5, Fredrika Gustavsson, Elin Larsson 3

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass
NYHETER 2026-01-06 KL. 09:00
Premium

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass

SOS-operatörerna om utmaningarna med att hantera människor i kris

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.