SPORT 2023-02-01 KL. 16:41

Piratesprofilen nominerad till Årets eldsjäl

Av Eric Andersson

Varje år utser Folkspel Årets eldsjäl i olika kategorier. När nomineringarna offentliggjordes under onsdagen var Henric Löfvenborg en av de nominerade.

Piratesprofilen nominerad till Årets eldsjäl
Henric Löfvenborg är nominerad till Årets eldsjäl. Arkivfoto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

BASKET. Folkspel utser årligen Årets eldsjäl i kategorierna ledare, idrottsförening, hälsa och inkludering. Henric Löfvenborg, tränare och sportchef i Onsala Pirates, är en av tre nominerade i den sistnämnda kategorin.
– Det är jättehedrande och betyder mycket för mig personligen. Tack vare vår Piratesfond och sponsorer kan vi erbjuda gratis idrott för personer som annars inte hade kunnat vara med i en förening, säger han.

En händelse som Henric Löfvenborg menar på symboliserar Onsala Pirates inträffade i lördags kväll. Varje tidig söndagsmorgon när bolleken arrangeras är maskoten Peter Pirat närvarande. Sent under lördagskvällen fick Henric Löfvenborg ett meddelande att killen som vanligtvis är i maskotdräkten inte kunde. Löfvenborg frågade då en annan kille i föreningen om han kunde ställa upp och fick ett positivt svar direkt.
– Där är det inte självklart för en 16-åring att säga ja. Men det symboliserar vår förening – eftersom man får så mycket vill man ge någonting tillbaka.

Vinnaren presenteras på Årets eldsjäls galakväll 15 maj i Stockholm. Huruvida det blir någon kampanj för att fiska röster eller inte återstår att se.
– Jag pratade med Martin (Wendelbo) nyss och han sade att han hade en plan och bad mig att ligga lågt. Vad det innebär vet jag inte men det är kul att folk röstar istället för att en jury ska utse vinnaren, säger Henric Löfvenborg.

Hur mycket skulle det betyda att vinna?
– Den största äran är att bli nominerad. Sen är basketen en av mest inkluderade och jämställda sporterna så det är kul för sporten att få den publiciteten.

Fakta: Motiveringen
”En öppen famn för alla. Ingen ska behöva lämnas utanför det idrotten erbjuder av ekonomiska skäl. Att känna gemenskap är ett grundfundament inom föreningslivet. För att göra det möjligt även i praktiken driver Henric Lövfenborg en fond för att bekosta exempelvis cuper, läger eller utrustning för den som inte har råd.”

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
NYHETER 2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.