SPORT 2022-08-18 KL. 09:00

Nu är det klart – han tar över Hanhals

Av Eric Andersson

Processen har varit minst sagt utdragen, men nu har Hanhals Kings hittat sin nya huvudtränare. Dimitri Milchakov, med bland annat sex VM-turneringar i bagaget, är klar för Kungsbackaklubben. Det blir hans första uppdrag som tränare.

Nu är det klart – han tar över Hanhals

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

ISHOCKEY.
Efter mycket om och men har Hanhals Kings nu hittat sin nya huvudtränare. Dimitri Milchakov, 36, med spelarmeriter från KHL och VM tar över laget.

– Dimitri har massvis med erfarenhet som spelare och dessutom bra utbildning som ledare. Han har ett tankesätt som går ihop med hur vi ser på framtiden och vad vi vill, säger Jonas Björck, sportchef i Hanhals Kings.

Vad är det för tankesätt?
– Han tänker långsiktigt och har tålamod samtidigt som han ställer krav. I och med hans spelarerfarenhet vet han vad som krävs för att ta steg i sin utveckling. Hanhals som klubb har väl inte direkt något rykte av att kunna behålla tränare länge, men förhoppningsvis är det här en långsiktig lösning.

Hanhals blir Dimitri Milchakovs första tränaruppdrag, men det är ingenting som oroar Jonas Björk.

– Andra kanske har den oron, inte jag. Någon gång måste man börja sin karriär och vänder man på det finns det tränare med väldigt mycket som det inte fungerat för. Även om det är Dimitris första år finns det erfaret folk i föreningen som kan stötta upp vid behov.

Men det är trots allt stor skillnad på att vara spelare och tränare.

– En utmaning för honom blir att gå från spelar- till ledarperspektivet. Som spelare tänker man kanske nästa byte eller nästa match. När du förlorat en match går du hem och så är det inte mer med det. Som tränare behöver man analysera på ett annat sätt och förstå varför det blev som det blev.

Ettårskontrakt
Kontraktet är skrivet över säsongen 2022/2023, men ambitionen är att det blir mer än så.

– Vi har pratat om det längre perspektivet också men vi vill ta ett år där han får känna på Hanhals som klubb och vi får känna som på honom som tränare. Sedan tar vi ett samtal runt årsskiftet och ser hur det känns för bägge parter.

Truppen som Dimitri Milchakov har till sitt förfogande är i stora drag spikad. Jonas Björck berättar att det eventuellt kan adderas ytterligare en back till truppen, men i övrigt är det färdigvärvat.

– Två backar är klara som vi inte gått ut med ännu – Josh Villaflor och Ronnie Andersson. Det är bara Gustav Göransson som är kvar från förra årets trupp så vi har byggt helt nytt och tagit god tid på oss. Jag tycker att vi har fått ihop en bred trupp som består av en bra mix av rutinerat och ungt.

Har ni satt upp någon resultatmässig målsättning?
– Vi kommer inte gå ut och säga att vi ska sluta på en viss placering utan ta match för match och sedan ser vi var vi är när höstserien är slut. Det är mycket som ska falla på plats med gruppdynamik och sådant. Jag tror det är sunt att hålla låg profil när laget är helt nytt.


Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.