SPORT 2022-08-06 KL. 16:00

Nästa destination: JVM

Av Carl Schöndell

19-åriga Tova Granberg från Aktiv Judo har blivit uttagen till JVM som håller till i Ecuador 10-14 augusti.
– Det känns jätteroligt och väldigt spännande land att åka till, säger Tova Grandberg.

Nästa destination: JVM
Det gäller att både vara teknisk, fysiskt stark och ha bra kondition. FOTO: Aktiv Judo

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

KAMPSPORT. Det har varit klart ett tag men nu är det officiellt: Tova Granberg från Aktiv Judo i Kungsbacka har blivit uttagen till världsmästerskapen för juniorer i Ecuador.

Tova har klättrat på världsrankingen under den senaste tiden och tog i föregående helg en tredjeplats i Europacupen i Prag, Tjeckien. Och Tova har höga förhoppningar inför JVM.

– Det är svårt att säga, det är många faktorer som spelar in. Med lottning och hur bra dag man har. Men jag vill bli placerad och hoppas på en topp sju placering, säger hon.

Tova kommer ursprungligen från Borås men har under längre tid tränat med Kungsbackaklubben Aktiv Judo.

– Det beror på att de har samma mål och ambitioner som jag. Jag har tränat med dem under lång tid men representerat dem sen 2021. Inom judo finns det inte så många klubbar, så man får åka runt en del. Men de har samma typer av träningar och träningsläger som jag vill göra, säger Granberg.

Hennes främsta egenskaper ligger i styrka, men hon tycker också att hon är hyfsat teknisk och även har bra kondition. Egenskaper som enligt henne är bland de viktigaste i judo. Men det som är allra viktigast är något annat.

– Det bästa är att vara jämn i allt det där. Men det viktigaste är att man har pannben, säger Granberg.

Det långsiktiga målet är att ta sig till OS. Men där finns det ingen stress. Tova Granberg har nyss blivit 19 år och därmed uppflyttad till junior från kadett. Så nu har hon två år på sig innan hon blir senior. Hon lägger i snitt ner tio träningspass i veckan för att nå dit.

– Mycket kan hända men det är det största målet, Det är OS man jobbar för, säger hon.

Tova lämnar Sverige den 8 augusti och hon hennes tävling går av stapeln den 11 augusti.
– Det ska bli kul jag har bara tävlat i Europa innan. Det längsta jag har åkt är Azerbajdzjan. Det hade varit kul att se sig omkring men jag vet inte hur mycket vi hinner och hur det är med restriktioner där, säger Granberg.

TV-klipp och nyheter

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
29 bilder från SM-tävlingarna
Premium | NYHETER 2026-05-10 KL. 13:00
Krönika: Bland änglar och en demon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.