SPORT 2023-01-19 KL. 11:01

Missräkning för Varla – poängtapp mot jumbon

Av Eric Andersson

Baksmälla efter derbysegern mot Onsala senast? Kanske. Vad som är säkert är att Varla IBK fick nöja sig med två poäng borta mot tabelljumbon.

Missräkning för Varla – poängtapp mot jumbon
Varla IBK får klara sig utan Klara Faxén framöver. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter den osannolika vändningen i derbyt mot Onsala IBK skulle Varla IBK åka ner och städa av solklara jumbon Tvååker. Men så blev det inte riktigt utan det krävdes förlängning för att Varla skulle koras till vinnare.
– Det var en märklig match. Tvååker backade hem väldigt mycket och slog långbollar på några starka spelare längst fram. Men det var lite sega ben hos oss och det är klart att vi hade velat ta tre poäng i den matchen, säger Martin Caverö, lagledare.

En klassisk derbybaksmälla?
– Lite så kanske.

Varla IBK får klara sig utan en del bärande spelare framöver. Lagkapten Ebba Caverö är ute och reser och missar resten av säsongen. I matchen mot Tvååker tog Klara Faxén över kaptensbindeln men även hon försvinner inom kort på grund av studier på annan ort.
– Vi kommer fylla på med yngre spelare.


Matchfakta:
Tvååkers IBK – Varla IBK 3 – 4 e.förl. (0–0, 1–0, 2–3, 0–1)
1–0 (26.00), 1–1 (51.21) Ida Lundblad, 1–2 (52.46) Fanny Svensson, 2–2 (56.47), 2–3 (57.30) Isa Frii, 3–3 (57.54), 3–4 (62.26) Fanny Svensson

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

TV-klipp och nyheter

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.