SPORT 2021-12-06 KL. 19:00

Manegen kan öppna igen

Av Oliver Marshall

Taket till Kungsbacka ridhus hotades med rasrisk, varpå kommunen tvingades skotta undan snömassorna. Helgens KM i hoppning och dressyr fick ställas in, men nu kan verksamheten öppna upp igen.

Manegen kan öppna igen
Snön har skottats bort från ridhusets tak. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

RIDSPORT. Ridhusets tak har skottats under helgen, och dessvärre för Kungsbacka ridklubb sammanföll rasrisken av taket med KM i hoppning och dressyr, som fick ställas in.
– Det var jättetråkigt. Det är en ekonomisk förlust för föreningen, men främst är det tråkigt för alla elever som kommer till oss som inte kunnat rida, säger Louise Lind på Kungsbacka ridklubb.
Kommer tävlingen anordnas vid ett senare tillfälle eller är den inställd?
– Vi får se. Förhoppningen är att vi ska kunna arrangera den framöver, men det är många andra åtaganden vi har innan jul och nyår också, säger Lind.

Men nu är taket skottat, och för ridklubben innebär det grönt ljus för sin verksamhet igen.
– Det är verkligen skönt. De har besiktigat idag och har sagt att det är okej för oss att köra, så ikväll öppnar manegen igen, säger Louise Lind.


Klik venligst
Succékomikern gör humor av klimakteriet
NYHETER 2026-10-14 KL. 19:30
Premium

Succékomikern gör humor av klimakteriet

"Så trött på att man måste låtsas"

Nu har hösten nått Kungsbacka
NYHETER 2026-10-14 KL. 16:08
Premium

Nu har hösten nått Kungsbacka

Tonåringarna upptäckte fågel som inte setts på 19 år
NYHETER 2026-10-14 KL. 11:45
Premium

Tonåringarna upptäckte fågel som inte setts på 19 år

"Vi fick panik"

Följ med Åsaskådisen bakom kulisserna på musikalsuccén
KULTUR & NÖJE 2026-10-13 KL. 20:40
Premium

Följ med Åsaskådisen bakom kulisserna på musikalsuccén

"Jag gråter i varje föreställning"