SPORT 2025-02-12 KL. 14:33

Löftet säkrade platsen till mästerskapet

Av Christian Johansson

Alexander Johansson gjorde vad han skulel på SM och blev bäste U23-brottare. Då kom också som väntat belöningen med en plats till U23-EM.

Löftet säkrade platsen till mästerskapet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Brottning. Den 13–14 mars avgörs U23-EM i Albanien. Att knipa en plats dit var Alexander Johanssons mål i SM i Borås och på de svenska mästerskapen nådde han hela vägen till final – det slutade med ett silver. Men bäste U23-brottare var han så när truppen till mästerskapet presenterades var det ingen överraskning att Kungsbackalöftet var en sex brottare som Sverige skickar.

Alexander Johansson tävlar i 82-kilosklassen.

Läs mer om SM-silvret här.

Läs en lång intervju med Alexander Johansson här.



NYHETER 2026-03-29 KL. 17:30
Premium

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Marie flydde från våld och blev coach – arrangerar egen mässa

ÅSIKTER 2026-03-29 KL. 15:00

"Tusen tack för allt ni gör, ni är änglar utan vingar"

Hyllningar till vårdpersonal – samtidigt riktas kritik mot parkeringsregler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.