Alexander Johansson gjorde vad han skulel på SM och blev bäste U23-brottare. Då kom också som väntat belöningen med en plats till U23-EM.
Brottning. Den 13–14 mars avgörs U23-EM i Albanien. Att knipa en plats dit var Alexander Johanssons mål i SM i Borås och på de svenska mästerskapen nådde han hela vägen till final – det slutade med ett silver. Men bäste U23-brottare var han så när truppen till mästerskapet presenterades var det ingen överraskning att Kungsbackalöftet var en sex brottare som Sverige skickar.
Alexander Johansson tävlar i 82-kilosklassen.
Läs en lång intervju med Alexander Johansson här.
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




