Alexander Johansson gjorde vad han skulel på SM och blev bäste U23-brottare. Då kom också som väntat belöningen med en plats till U23-EM.
Brottning. Den 13–14 mars avgörs U23-EM i Albanien. Att knipa en plats dit var Alexander Johanssons mål i SM i Borås och på de svenska mästerskapen nådde han hela vägen till final – det slutade med ett silver. Men bäste U23-brottare var han så när truppen till mästerskapet presenterades var det ingen överraskning att Kungsbackalöftet var en sex brottare som Sverige skickar.
Alexander Johansson tävlar i 82-kilosklassen.
Läs en lång intervju med Alexander Johansson här.
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.