19-årige Daniel Kalentun är långtidsskadad och var därför inte aktuell när VM-truppen presenterades. Det blev inte heller någon lycka för lagkamraten och mellanbrorsan Emil Kalentun, 23 år.
Innebandy. Under måndagen togs truppen ut till hemma-VM i Malmö i december. För jättetalangen Daniel Kalentun från Kullavik var det ett givet mål i våras.
– Målet är att bli uttagen, sa 19-åringen.
Sverige har vunnit de två senaste mästerskapen. De får försöka försvara guldet utan Daniel Kalentun då backen skadat bakre korsbandet, vilket gör att hans nya klubb IBK Falun tidigast räknar med honom 2025.
I Falun återfinns även mellanbrorsan Emil Kalentun. 2022 var backen reserv till VM – inte heller 2024 lyckades 23-åringen nypa en plats.
Läs en längre intervju med Daniel Kalentun här.
Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.

